Éppen akkor kezdett szakadni az eső, amikor elkezdtek gyűlekezni a "Szabadságot a tudománynak! Szabadságot az Akadémiának!" elnevezésű tüntetés résztvevői a Fővám téren. A tüntetők nem mentek haza, az eső elállt, fél háromra 1000-1500-an tiltakoztak az ellen, hogy a kormány rátenné a kezét az Akadémia kutatóhálózatára, ami miatt a Magyar Tudományos Akadémia jegyzékben tiltakozott a kormánynál.
A tiltakozók szerint „Palkovics miniszter olyan törvénytervezetet készít elő, amely az MTA közgyűlési határozatainak ellenére önkényesen, szakmai indokok nélkül szakítaná el az Akadémia kutatóhálózatát, az akadémiai vagyont pedig de facto államosítaná.
Ez rablás, a szellemi és anyagi erőforrások kisajátítása.
A minisztérium a kutatóintézeteket új intézményhálózatba terelné, amely kormányzati többségű irányítótestület vezetése alatt működne a jövőben. Ez a lépés a mindenkori kormánytól független akadémiai kutatóhálózat és egyben az autonóm kutatási tevékenység végét jelenti Magyarországon.” A felhívásuk azzal végződik:
„Ne hagyjuk, hogy a tudomány szabadsága (is) elvesszen!”
A tüntetők között volt Pálinkás József, az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere, mára az egyik legkeményebb bírálója is.
A pártok közül a DK és a Momentum képviseltette magát a leglátványosabban.
A beszédek után már több ezres tömeg indult el a Kiskörúton, a menet érintette a Nemzeti Múzeumot, az ELTE BTK-t, a CEU-t és az Akadémiánál lett vége. A felszólalók között volt Deák Dániel egyetemi oktató, Gárdos Judit, az Akadémiai Dolgozók Fórumának tagja, Egressy G. Tamás, a Spirita Társulat vezetője, rendező és színész, Molnár Áron noÁr, színész, rapper, a most megszüntetésre ítélt ’56-os Intézet vezetője, Rainer M. János, valamint Rainer-Micsinyei Nóra színésznő és Zsoldos Attila, az MTA rendes tagja. A tüntetésről részletes beszámolóval jelentkezünk.
Rendőrök szerint 4000-en voltak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.