Felfüggesztette tisztségéből Igor Dodon moldovai elnököt, és Pavel Filip volt miniszterelnököt nevezte ki ideiglenes államfőnek vasárnap a moldovai alkotmánybíróság. A bíróság azzal magyarázta döntését, hogy Dodon nem oszlatta fel a parlamentet, pedig arról egy korábbi alkotmánybírósági határozat rendelkezett.
Donon a TASZSZ hírügynökségnek hatalombitorlásnak nevezte az alkotmánybíróság döntését.
Az orosz hírügynökség szerint a moldovai alkotmánybíróság arról határozott, hogy ideiglenesen átadja az elnöki tisztséget Pavel Filip miniszterelnöknek a parlament feloszlatása és az előrehozott választások kiírása céljából.
Bár a Maia Sandu vezette Európai Unió-párti, a korrupció elleni harcot zászlajára tűző ACUM (most) pártszövetség szombaton megegyezett az Oroszország által támogatott Szocialista Párttal - amelynek korábban Dodon volt a vezetője - a kormányalakításról, Filip pártja, a Moldovai Demokrata Párt kétségbe vonta ennek jogszerűségét. Mindezt az alkotmánybíróság korábbi határozatára hivatkozva tett, ami szerint ha június 7-ig nem alakul meg az új kormány, a parlamentet fel kell oszlatni, és a törvényhozók minden, a kormányalakítással kapcsolatos döntése érvénytelen lesz.
Sandu elszánt ellenfele az előző kormányt adó Moldovai Demokrata Pártnak, amelynek vezetőjét, Vladimir Plahotniuc oligarchát korrupcióval és hivatali hatalommal visszaéléssel vádolja.
A 3,5 milliós népességű Ukrajna és az EU-tag Románia között fekvő köztársaság politikailag megosztott, vannak, akik szorosabb kapcsolatokat szeretnének az unióval, míg mások inkább Oroszországhoz közelednének.
Moldovát politikai bizonytalanság és korrupció sújtja, főként az évszázad lopásaként ismert botrány óta, amelyben három bankon keresztül 1 milliárd dollárnyi (285 milliárd forint) - a GDP mintegy nyolcadának megfelelő - összeget sikkasztottak el 2014-ben és 2015-ben. (Reuters/MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.