Franciaország kötelezné a Facebookot, a YouTube-ot és a Twittert, hogy 24 óra alatt távolítsák el a gyűlölködő kommenteket

INTERNET
2019 június 29., 13:25

Emmanuel Macron francia elnök pártja a jogász végzettségű Laetitia Avia képvselőnőt bízta meg azzal, hogy dolgozzon ki törvényjavaslatot a közösségi médiában terjedő homofób és rasszista megnyilvánulások hatékony szűrésére. A javaslat mostanra elkészült, őszre el is fogadhatja a francia parlament mindkét háza, és az előterjesztő szerint Európa más államai számára is modell lehet a későbbiekben a Facebook, a Twitter, a YouTube és más közösségimédia-szolgáltatók megregulázására.

Laetitia Avia bőrszíne miatt maga is gyűlölködő kommentek céltáblája a neten
photo_camera Laetitia Avia bőrszíne miatt maga is gyűlölködő kommentek céltáblája a neten Fotó: BERTRAND GUAY/AFP

A francia törvényjavaslat lényege, hogy az oldalaknak kötelességük a jelentéstől számított 24 órán belül eltávolítaniuk a gyűlölködő bejegyzéseket, amik valaki méltóságát támadják bőrszín, vallás, szexuális orientáció, nem vagy fogyatékosság miatt. Amennyiben a kommenteket nem távolítják el a meghatározott időn belül, hatalmas bírságokkal kell szembenézniük a cégeknek, akár a globálisan számolt bevételük 4 százalékát is befizettethetik velük a francia hatóságok.

Macron elnök korábban Mark Zuckerberggel, a Facebook alapítójával abban is megegyezett, hogy a gyűlölködő bejegyzések miatt induló eljárásokban a Facebook kiadja a bejegyzéseket létrehozó felhasználók adatait a francia bíróságok kérésére.

A előterjesztő szerint a szabályozás lényege az, hogy végre felfogják az emberek: azt a beszédet, amit nem tűrnénk el az utcán, az nem tűrhetjük az interneten sem.

A törvényjavaslat még a parlamenti vita során természetesen változhat, de az előterjesztő szerint a fő irány megmarad. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.