Július 13-án derült ki, hogy új főszerkesztő vette át a közmédia honlapjának az irányítását. Nem bízták a véletlenre, az a Leitner Attila lett a hirado.hu vezetője, akinek pályafutása már jó pár éve Habony Árpádhoz kötődik.
2015-ben Leitner lett a Habony által kiadott, ingyenes terjesztésű Lokál főszerkesztője, innen váltott a szintén Habonyhoz köthető „nemzetközi hírügynökség”, a V4 Agencyre 2019-ben.
Ilyen karrier után szinte érthetetlen, hogy miért nem örökös, hanem egyelőre csak megbízott főszerkesztője lett Leitner a hirado.hu-nak, de legalább így nem kényelmesedik el, hanem ég a bizonyítási vágytól.
Az új vezetésű közhonlap bátran szakít azzal a begyepesedett gondolattal, hogy azért, mert az adófizetők pénzéből működik a portál, legyen unalmas, sótlan, távolságtartó, aminek nincs véleménye.
Márpedig van, ha például a DK-s szavazókról van szó:
Vagy az MSZP kezdeményezéséről, hogy ne vásárolja fel a NER a komplett Balaton-partot, maradjanak meg szabadstrandok.
Itt azért nemcsak az ütős címmel és Kádár János fotójával segítik az eligazodásban közszolgálatilag az olvasókat, hanem a cikk leadjével is:
Megkerülhetetlen most az Index-ügy is:
És még Dull Szabolcs bukásának okait is boncolgatják:
Nem félnek attól sem, ha Karácsony Gergely főpolgármester tevékenységét kell értékelni:
Az új vezetésű hirado.hu egyfajta mini nemzeti konzultációba is bevonja az adófizetőket. Íme a közszolgálati szavazásra való felhívás:
És a szavazás:
Ez közszolgálatilag most fontos téma, mert többször is visszatérnek rá:
Az új főszerkesztő, Leitner szakmai krédója már korábban is elég erős volt. Arról például, hogy Vona Gábort melegnek igyekezett beállítani a Lokál, az akkor éppen főszerkesztőként tevékenykedő Leitner ezt nyilatkozta a Médiapiacnak:
„Azt nyilván ön döntötte el, hogy a Spédert ekéző cikkek bekerüljenek a Lokálba.
Így van. Fontosnak éreztük a téma feldolgozását.
Jött az ukáz, hogy nyomni kell az ügyet?
Nem volt szükségünk ukázra, rögtön foglalkoztunk vele. Ugyanezt tettük Vona Gábor Terry Black-es történetével is. Erre persze az ellenoldalon azonnal úgy reagáltak, hogy egy politikus lebuzizása egyedülálló a magyar médiatörténetben. Pedig nem az. A bíróság Kocsis Máté esetében ki is mondta, hogy ezt el kell viselnie. Vona történetében azonban igazából az érdekes, hogy olyan valaki állította ezt róla, aki korábban a hűtlenkedéseiről is beszélt. Erre Vona annak idején beismerte: megcsalta a feleségét.
Mindez hitelesítené, amit Terry Black Vona Gábor állítólagos homoszexuális kapcsolatáról mondott?
Miért, nem?
A legkevésbé sem.
Egyszer már igaz volt, amit állított, ezért most is érdemes megfontolni, amit mond.
Az önök által is megdönthetetlen bizonyító erejűnek titulált fotóról kiderült, hogy egy régi MTI-s kép. Ez nem igazán hitelesíti a sztorit.
Ez a kép önmagában nem bizonyíték semmire, de ezt is úgy vették elő a másik oldalon, mintha ilyen eset még nem történt volna. Pedig ott volt Volner János bozótos ügye is.”
A Lokál helyreigazítási listája egyébként erős olvasmány, csak néhány példa.
A 2019. március 12-én “Betiltották a magyar viseletet a Jobbikban” címmel megjelent cikkben a Ripost állításait átvéve valótlanul híreszteltük, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalomban betiltották a történelmi magyar ruhák viselését.
Valótlanul híreszteltük, hogy Sneider Tamás, a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelenlegi elnöke minimum 7-800 ezer forintos dizájnöltönyöket hord.
Valótlanul híreszteltük, hogy Vona Gábornak, a Jobbik korábbi elnökének bárki előírta, milyen ruhát viseljen, továbbá azt is, hogy Jakab Péternek, a párt szóvivőjének bármilyen ruha viselését írták elő, és George Soroshoz köthető tanácsadókra hallgatva nem visel Bocskai öltönyt.
Abban nincs változás, hogy Leitner korábban is lényegében közpénzből végezte a munkáját, hiszen a Lokált állami hirdetésekből tartották fent. Pedig volt szándék arra, hogy ez változzon, az Origónak például ezt nyilatkozta még főszerkesztőként, amikor hetilapból a Simicska-féle Metropol konkurenciájának elindított napilap is lett a Habony-kiadvány:
„Az állami reklám mellett hagyományos kereskedelmi hirdetés is lesz a lapban?
Tulajdonosi elvárás, hogy felhúzzuk a piaci hirdetők számát. Ebben folyamatosan fejődünk, lépünk előre, a napilap esetében abban bízunk, hogy még jobb lesz a piaci-állami reklám aránya, az előbbi javára.”
Talán kijelenthető, hogy ezt nem sikerült tökéletesen végrehajtani. Itt végiglapozható a 2018. december 14-i szám, amiben mindössze három cikk szerepel. Az egyik arról szólt, hogy „ellenzéki vandálok gyújtogattak Budapesten”, és könnygázzal fújták le a rendőröket, alatta arról van szó, hogy hazudik az ellenzék a munka törvénykönyvéről. A harmadik a cikk az akkor még Andy Vajnához tartozó rádióban dolgozó műsorvezető, Cooky párizsi útjáról számolt be.
Az ellenzéki randalírozókat leszámítva a 16. oldalt - és a kiadó zsebét - állami cégek hirdetései töltötték meg.
A következő számban aztán már csak egyetlen egy árva cikket folyik körbe az állami reklámok tengere.
A Lokál aztán beolvadt a nemzetstratégiai fontosságú Kesma lapok közé, Leitner elment Habony másik vállalkozásához, de a lap a minőségből ezután sem adott alább.
Az önkormányzati választások után pedig napokig a Fidesz győzelmét és a vesztes Tarlós Istvánt ünnepelték.