Jó reggelt! Ma sem lesz 30 fok, és még a nap sem fog igazán kisütni.
Küldd bátran tovább a Reggel 4-et ismerőseidnek! Itt tudnak feliratkozni rá, ha tetszik.
Újabb határozott lépés az autokrácia felé: megszűnik a névtelen adományozás lehetősége Magyarországon a civil szervezetek részére.
Az egyesületeknek és alapítványoknak ezentúl fel kell tüntetniük, hogy kitől mennyi pénzt kaptak. Az adatokat a kormánynak kell elküldeni, minden évben.
A bármiféle függetlenséget elviselni képtelen NER először 2017-ben szigorította a civilek beszámolási kötelezettségét az adományokról. Azt a „civiltörvényt”, ami a külföldről forrásokhoz jutó szervezetek számára kötelezővé tette volna a „külföldről támogatott szervezet" címkét, az EU Bírósága jogellenesnek találta, úgyhogy a magyar parlament idén kénytelen volt visszavonni.
A helyette hozott törvény értelmében a legalább 20 millió forinttal gazdálkodó szervezeteket kétévente ellenőrzi az Állami Számvevőszék. Ez most kiegészült az újabb megkötéssel: aki támogatna egy civil szervezetet, annak a nevét tudni akarja a magyar állam.
2020 szeptembere óta nem történt ilyen: szerdán senki nem halt meg Magyarországon koronavírusban. Mindössze 32 új fertőzöttet azonosítottak. 116 fertőzöttet ápolnak kórházban, és 20 ember van lélegeztetőgépen.
Viszont tovább csökken a naponta beoltottak száma. Az eddigi tízezres átlag helyett most már csak 7000-en kapták meg az oltást. A 444-ben azt tippeljük, hogy Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában bejelenti, hogy elértük az 5,5 millió beoltottat, és jöhetnek az újabb lazítások:
Máshol nem ilyen lazák. Dél-Franciaországban halasztják a nyitást, annyira beindult a régióban a delta variáns. Európa pedig azon tördeli a kezét, hogy mégsem volt olyan jó ötlet így rendezni Európa-bajnokságot. A WHO szerint emiatt is terjed megint a vírus, a német belügyminiszter pedig felelőtlenségnek tartja, hogy tömött stadionokban is lehetett meccset rendezni.
A hiteltörlesztési moratórium az egyik első intézkedés volt, amelyet a kormány bevezetett a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére. És könnyen elképzelhető, hogy ez lesz az utolsó ilyen lépés, amit kivezetnek majd.
Világos, hogy a kormány miért tartaná fenn a választás utánig a moratóriumot. Viszont egyre többen hangoztatják, közgazdászoktól a bankok vezetőin át a Magyar Nemzeti Bank elnökéig, hogy bár a moratórium nagy segítséget jelentett a válság elején a cégeknek és a családoknak, főleg más kormányzati segítség hiányában, a folyamatos hosszabbítás már sok adósnak inkább árt, mint használ. Minél tovább áll fenn a moratórium, annál több pénzt kell majd az adósoknak törleszteniük, amikor egyszer vége lesz.
Nem minden területen van azonban halasztás. Tegnaptól áfát és vámkezelési díjat is kell fizetni bármilyen, az Unión kívülről online rendelt áru után, a csomag értékétől függetlenül. Az egyik legnagyobb érintett, az Aliexpress, nem a vételárra, hanem a szállítási díjjal megemelt összegre teszi rá a plusz 27 százalékot.
A változást nem a magyar hatóságok kezdeményezték, hanem egy uniós rendelet tette kötelezővé, de 1,5 millió magyar vásárlási szokásai változhatnak meg emiatt.
Csütörtökön ízelítőt kaptunk a Fidesz teljes kampányarzenáljából.
Ehhez képest az ellenzék lehetőségei meglehetősen szűkek. Karácsony Gergely az Európai Bizottsághoz fordult, amiért a kormány 35 évre koncesszióba adna 2000 kilométer magyarországi autópályát. Karácsony azt ígéri, a következő kormány nem fogja érvényesnek elismerni a pályázatot, és egy fillért sem fognak kifizetni. Az EU magától is mozgolódik: az Európai Parlament négy frakciója arra kéri a Bizottságot, hogy ne adjon még pénzt a magyar kormánynak.
Az ellenzéknek azonban nem Brüsszel vagy Strasbourg fog igazán segíteni a 2022-es kampányban, hanem a NER elitjéről kiderülő kínosan rongyrázó ügyek. Csütörtökön előbb a Blikk megírta, majd Várkonyi Andrea tagadta, hogy Jennifer Lopez lépne fel a műsorvezetőnő és Mészáros Lőrinc esküvőjén. A HVG pedig belső képeket publikált arról a hatvanpusztai birtokról, ami papíron Orbán Viktor apjáé.
A képek magukban is érdekesek, de az talán még inkább, hogy a lap szerint a beruházó, akárki is legyen az, nyár végétől csendet szeretne az építkezésen, hogy annak híre ne zavarja a választási kampány hajráját. Túl jó muníció ez az ellenzéknek.
A járvány visszaszorulásával lassan újraindul az egészségügy. Miközben vannak még covidosok, és oltani is kell, megjelentek a hónapok óta ellátatlan betegek.
Van, akiről most derül ki, hogy rákos, pedig már túl lehetne a műtéten. A krónikus betegek sokáig legfeljebb telefonon érték el az orvost. Vannak cukorbetegek, akiknek rég inzulinra lenne szükségük, vagy éppen vissza kéne állniuk a tablettára.
A szakrendelőkre heteket, a műtétekre hónapokat kell várni. Az egészségügyi dolgozók kimerültek, és bár örülnek az extra szabadnapoknak, alig tudják kivenni ezeket.
Még zajlanak a civilekkel való egyeztetések, de megtudtunk néhány konkrétumot az ellenzéki összefogás roma programjáról, amiről eddig inkább csak általános, nagy szavakat lehetett hallani.
Az ellenzék minimálbérre emelné a közmunkások bérét, segítenék a romák kisiparos vállalkozóvá válását, a hátrányos helyzetű térségekben differenciálnák a béreket, hogy így csábítsák oda a munkavállalókat.
Az oktatásban meghosszabbítanák a tankötelezettséget, megakadályoznák a korai szelekciót, és új ösztöndíjrendszert építenének ki a hátrányos helyzetű fiataloknak a gimnáziumokban.
Látványosan tovább szorult a hurok Donald Trump körül, miután csütörtökön a New York-i ügyészség adócsalás és üzleti feljegyzések meghamisítása miatt vádat emelt a Trump Organization ingatlanvállalattal, illetve annak pénzügyi vezetőjével szemben.
Allen Weisselberget bilincsben szállították illetékes bíróságra, ahol ártatlannak vallotta magát az ellene felhozott vádakban. A 73 éves üzletember a 15 pontból álló vádirat szerint 15 éven át nem fizetett közterheket eltitkolt 1,76 millió dolláros jövedelme után.
Weisselberg Donald Trump volt amerikai elnök régi üzlettársa, aki Trump elnöksége idején segített vezetni ingatlanbirodalmát. Évtizedek óta dolgozik a Trump családnak, sokak szerint nála senki nem ismeri jobban a volt elnök pénzügyeit.
Máshol: