Magyarország 45 százalékos tulajdonrészt szerezhet az Aegon Biztosítóban és az Union Biztosítóban - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) az MTI-vel csütörtökön. Varga Mihály együttműködési megállapodást írt alá az Union Biztosító tulajdonosával, az osztrák Vienna Insurance Group biztósítócsoporttal. Áprilisban az Aegon még arról adott ki közleményt, hogy „Magyarország megakadályozta a helyi Aegon-egységek eladását”.
Az Erste bankcsoporttal szorosan együttműködő osztrák VIG biztósítócsoport 2020 végén jelentette be, hogy megvásárolja a holland Aegon közép- és kelet-európai részlegét, benne a magyarországi Aegon Biztosítót. A tulajdonosváltás a hatósági engedélyek után vált volna véglegessé. A VIG áprilisban a Belügyminisztériumtól kapott tájékoztatásra hivatkozva közölte, hogy Magyarország nem engedélyezte számára az itteni Aegon-érdekeltségek átvételét. A Deloitte M&A piaci tanulmánya szerint a 2020-as év meghatározó tranzakciója lett volna az Aegon biztosító érdekeltségeinek értékesítése a Vienna Insurance Group AG (VIG) számára 830 millió euróért.
A Portfolio megjegyzi, hogy mivel a belügy indoklás nélkül vétózott, egyértelművé vált a piac számára, hogy „protekcionista intervencióról” van szó, vagyis Magyarország egyfajta elővásárlási jogot szeretne gyakorolni. A gazdasági portál információi szerint „az elmúlt hetekben már azt lehetett hallani, hogy az állam minél kisebb arcvesztéssel szeretni kijönni a történetből. Ennek megfelelhet a komolyabb irányítási jogokat nem biztosító 45%-os tulajdonosi részesedés, hogy azonban ebből milyen előnye származik a magyar adófizetőknek az Aegon és az Union biztosítók eddigi működéséhez képest, és legfőképp, mekkora árat fizetnek ezért, azt egyelőre nem tudni.”
Az egyesülés esetén az első számú piaci szereplővé léphet elő az egyesült biztosító,
mivel a legnagyobb Allianz Hungária Zrt. 193 milliárd forintos 2020-as díjbevétele 15,65 százalékos részesedést biztosított a teljes magyarországi piacból.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.