A háború negyedik hetéről szóló percről-percre tudósításunknak vége
Az ötödik hét eseményeit új cikkben, ide kattintva lehet követni.
Az ötödik hét eseményeit új cikkben, ide kattintva lehet követni.
Robert Habeck egyeztet a többi európai vevővel, mielőtt hivatalos választ ad az orosz igényre.
Miután szerdán Zelenszkij ukrán elnök kifejezetten felszólította erre a francia autógyárat, amikor a francia parlamentben szólalt fel, videóról. A gyárat a háború kitörésekor egyszer már leállították, de a hét elején újraindították. Duster, Kaptur, Arkana és Nissan Terrano modelleket készítettek ebben a gyárban. Az ezúttal hosszútávra tervezett zárás komoly érvágás a cégnek, módosítaniuk kellett az idei üzleti tervüket is.
Arról még nem döntött a cég vezetése, hogy mit kezdjenek a Ladával. A Ladákat gyártó AvtoVAZ-ban 67 százalékos a Renault tulajdona, a cégnek 45 ezer alkalmazottja, több gyára van, és az orosz piac legnagyobb szereplője.
Arvydas Anušauskas, Litvánia védelmi minisztere szerdán Kijevben járt, és az ukrán főváros több pontján is fotózkodott ukrán kollégájával, miközben az oroszok lőtték a települést. Ő az első védelmi miniszter, aki Kijevben járt a háború kitörése óta. Március 15-én a lengyel, a cseh és a szlovén miniszterelnökök látogatták meg az ostromlott várost.
A moszkvai független lap főszerkesztője Nobel-békedíjat kapott tavaly, de a heti két alkalommal nyomtatásban megjelenő újság nagyon nehéz helyzetbe került a háború kitörése óta az oroszországi cenzúra miatt. A lap legfrissebb, szerdai számát a hatóságok bevonták, az előfizetőknek a posta egyetlen darabot sem szállíthatott ki. A lapot "szélsőséges" tartalomnak minősítették a cenzorok.
Törökországi emigrációba vonult a feleségével Anatolij Csubajsz, az orosz gazdaságpolitika elmúlt 30 évének egyik meghatározó figurája. Csubajsz mostanáig Putyin orosz elnök klímaügyi különleges megbízottja volt, aki különböző világszervezetekben képviselte Oroszországot, de informális szerepe ezen a tisztségen is jóval túlmutatott.
Csubajsz a Szovjetunió végnapjain a piaci átalakítások egyik vezetője volt, Jelcin elnöksége alatt pedig pénzügyminiszterként szolgált. A hatalomváltáskor Putyin mellé állt, és évekig az orosz állami áramtermelő óriásvállatot vezette, majd a nanotechnológiai fejlesztéseket koordinálta. Korábban több nyugati pénzügyi nagyvállalat is alkalmazta tanácsadóként.
Csubajsz az ukrajnai háború elleni tiltakozásul mondott le oroszországi tisztségeiről.
A brüsszeli NATO-csúcsra időzítve, közvetlenül a szintén csütörtökön kezdődő EU-csúcs előtt, újabb Oroszországot sújtó szankciókat jelent be az amerikai kormány. Erről Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója számolt be az Air Force One fedélzetén, amelyen Joe Bidennel együtt éppen Brüsszelbe tart.
Az új szankciók orosz politikusokat és nagyvállalkozókat sújtanak majd. Az eddigiek alapján a vagyonuk befagyasztása és beutazási tilalom lehet a büntetésük, amiért valamilyen módon támogatták Oroszország háborúját Ukrajnában. (BBC)
Okszana Baulina az Insider című emigráns orosz lap munkatársaként dolgozott Kijevben, amikor az oroszok tűz alá vették a területet, ahol éppen az előző támadás következményeiről készített riportot.
Baulina korábban egy korrupció ellen küzdő alapítvány munkatársa volt Oroszországban, de miután az orosz hatóság a munkahelyét "szélsőséges szervezetnek" minősítette, menekülnie kellett. A lettországi emigrációból dolgozó Insiderhez csatlakozott, és így jutott el tudósítóként Ukrajnába a mostani háborúban. Eddig Lvivből és Kijevből jelentek meg tudósításai. (Insider)
A finn gazdasági miniszter néhány órája tájékoztatta a döntésről a parlamentet. "Kizárt, hogy ez a cég atomerőművet építsen nálunk" - jelentette ki.
Az EU-nak muszáj lenne gyorsan kezdenie valamit a helyzettel.
Viktor Baloha a hírek szerint 19 fős „magánhadseregével” érkezett.
Az orosz űrkutatási vállalat is átáll a rubel alapú elszámolásra a külföldi partnereivel, jelentette ki az állami cég vezetője szerdán. Nem sokkal azután beszélt erről, hogy Putyin elnök közölte, hogy a Gazprom a gázért már csak rubelt fogad el. A bejelentések értelme, hogy a nyugati országok nagy tételben váltsanak rubelt, és ezzel stabilizálódjon az orosz valuta árfolyama. (Reuters)
A polgármester kijelentette, hogy a Kijev körbekerítését célzó orosz offenzíva elbukott, Vlagyimir Putyin pedig soha nem fog bevonulni Kijevbe.