„Orbán Viktor több tízmilliárd forint közpénzből építtetett új médiabirodalmat a választásokra készülő Fidesznek azután, hogy összeveszett Simicska Lajossal. Az új csatornák Habony Árpád és Rogán Antal politikai irányítása alatt állnak. A szerkesztőségek tőlük kapják meg a legfontosabb, kritika nélkül közvetítendő politikai üzeneteket. A kormány propagandára és ellenfelei lejáratására is használja az új médiabirodalmát, sokkal hatékonyabban és intenzívebben bármelyik elődjénél. A több száz újságból, weboldalakból, tévékből, rádiókból, médiaügynökségekből álló kiterjedt hálózat, illetve az azt vezénylő politikai akarat célja, hogy végleg átalakítsa a hazai nyilvánosságot. Ennek érdekében a Fidesz új médiaháborút indított minden olyan kritikus sajtóorgánum ellen, amit nem tud a befolyása alá vonni.”
Öt évvel ezelőtt a fenti sorokkal indult az Ez nem újságírás, ez politikai nehézfegyverzet című, hosszú cikkünk, amiben először mutattuk be alaposan, hogyan működik a fideszes propagandagépezet. Azóta eltelt egy csomó idő, bedaráltak rengeteg lapot, egészen abszurd módon létrejött a KESMA, és tíz év alatt Orbán gyakorlatilag teljesen leuralta a magyar nyilvánosságot.
A legutóbbi és egyben egyik leglátványosabb orbáni térhódítás az Index meghódítása és átalakítása volt.
Ez az a történet, ami megmutatja, hogyan vezetik félre üzemszerűen még a saját szavazóikat is Rogán Antalék.
Az Indexről, Magyarország legolvasottabb hírportáljáról már több mint egy évtizede lehetett tudni, hogy szúrja a hatalom szemét, de sokáig nem volt megfelelő az alkalom a bedarálására. Orbán és Simicska közösen tervezte el az Index bekebelezését, de a háborújuk felülírta a tervet, mert Simicska lehívta az opcióját, és hogy az Index megőrizze a függetlenségének kereteit, alapítványi tulajdonba került. A Fidesz kétharmaddal nyert 2018-ban, de az alapítványi modell a szerkesztőség kitartásának köszönhetően 2020 nyaráig megmaradt.
Akkoriban a brüsszeli EU-s megállapodás után, de még az amerikai választások előtt, kellő távolságban a 2022-es választásoktól megfelelő volt az időzítés az Index bedarálására. „Mire augusztus elején Lőrinc visszajön a szabadságról, az Index-ügynek valamerre el kell dőlnie” - mondta egy indamediás vezető, és el is dőlt. Az újságírók világosan látva, hogy a politika átveszi az irányítást, testületileg felmondtak, és Telex néven új lapot csináltak. 2020 novemberében az Index formálisan is a NER-lap lett, miután a nevére vette a kiadót Mészáros Lőrinc médiaügyi intézője, a korábbi MTVA-vezér Vaszily Miklós, akinek a Pesti Tv is az érdekeltségi körébe tartozik.
A bonyolult alapítványos sztori, az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok és az, hogy az Index még később is volt, hogy megjelentetett a kormánynak kellemetlen hírt, a kevésbé tájékozottakat megzavarhatta – egészen mostanáig.
A Direkt36 ugyanis a napokban részletesen megírta az Index elfoglalásának színfalak mögötti történetét, és közzétett egy hangfelvételt is, amin az Index legújabb főszerkesztője, Fekete-Szalóky Zoltán 2021 tavaszán arról magyaráz, hogy ha belemásznak a Mészáros házaspár ügyeibe, nem kapnak pénzt: „Egyetlen egy ember volt Magyarországon az elmúlt hét hónapban, aki az Indexbe pénzt tudott adni, vagy pénzt adott: azt Mészáros Lőrincnek hívják. Nem ő a tulajdonos, nem ő az izé, de ha mi minden alkalommal belemászunk Mészáros Lőrincbe és Várkonyi Andreába, akkor nem lesz, aki pénzt ad bele. Ennyi volt a történet.”
Fekete-Szalóky Zoltán arról is beszélt, hogy őt csak az érdekli, hogy a rábízott 60 embernek meglegyen az állása, „ahhoz pedig pénzt kell csinálni”. „Kétféleképpen lehet életben maradni. Úgy, hogy pénzt szerzünk a piacról, vagy úgy, ha pénzt, kölcsönt veszünk föl valakitől. Ez volt a Mészáros Lőrinc” – mondta, hozzátéve, hogy lassan ezt a forrást elvágták. Arról, hogy miért nyúl bele a cikkekbe, azt mondta, „megkapom a lebaszást onnan, ahonnan nekem meg kell kapnom a lebaszást, és csöndben megyünk tovább”.
Fekete-Szalóky szerint Starz Ákos vezérigazgató megígérte a fölötte állóknak, hogy a szerkesztőség visszafogja magát, vagyis „nem állunk bele úgy, mint mondjuk a Telex vagy a 444”. Várkonyi Andreát említeni sem lehet, „Mészárosnál pedig csak azt, amikor nagyon komoly beruházás van. Vagy vesz valamit. Vagy elad.” Fekete-Szalóky azt is elmondja, hogy továbbra is megjelenhetnek a Fidesznek kényelmetlen témák („fideszezés-szájerezés”), de ezeket a címlapon nem emelik ki, vagyis „nem húzzuk föl hármasra, hanem toljuk ki ötösre”.
Fekete-Szalóky készítette Mészáros Lőrinccel a tavaly nyáron megjelent alákérdezős interjút is, ami mellett A leggazdagabb adakozó címmel jelent meg keretes szöveg, és tavaly februárban ő élesítette azt az álnéven megjelent cikket is, ami elővezette Rogánék mentegetőzését a felesége földügye miatt.
Aki akármennyire követi a magyar médiapiaci eseményeket, azt nem igazán lephették meg a legújabb fejlemények, de van egy kisebb, mégis fontos különbség az Index szétbarmolása és mondjuk az Origo átállítása vagy a Népszabadság kivégzése között: amíg az előbbieknél a hatalom csendben volt, és maximum annyit mondott, hogy gazdasági ügyről van szó, amibe nem szól bele,
addig az Index szétverését komoly dezinformációs kampánnyal támogatták meg.
Kommentek
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.