
Bebetonozná a Fidesz a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő rendelkezéseket. Február 11-én a veszélyhelyzetre hivatkozva már rendeletben korlátozták a tanárok sztrájklehetőségeit, ezt foglalnák most törvénybe.
A Parlament törvényalkotási bizottságának kormánypárti képviselői nyújtottak be egy módosítási javaslatot „a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről” szóló T/27. számú törvényjavaslathoz. A pedagógusok sztrájkjára vonatkozó részek szövege jórészt megegyezik a februári rendelet szövegével.
Szerepel benne, hogy
Járványügyi készültség, járvány, egészségügyi válsághelyzet vagy veszélyhelyzet esetén további szabályok is érvénybe lépnek:
A két nagy pedagógus-szakszervezet, a PDSZ és a PSZ január 31-re hirdetett sztrájkot, mivel ekkorra már hónapok óta eredménytelenül tárgyaltak az EMMI-vel magasabb bérekért és enyhébb munkaterhekért. A sztrájk akkor lehet törvényes, ha annak feltételeiről a sztrájkot bejelentő szakszervezetek és a minisztérium meg tudnak állapodni, de hiába lett volna szó egy mindössze kétórás munkabeszüntetésről, az EMMI nem volt hajlandó a megegyezésre.
A szakszervezetek így is megtartották a sztrájkot, amit a bíróság utólag másodfokon jogszerűtlennek minősített. Nem sokkal a sztrájk után pedig jött a rendelet, amely gyakorlatilag ellehetetlenítette, hogy látható módon sztrájkoljanak a pedagógusok.
Erre válaszul indult a hónapokon át kitartó, országos polgári engedetlenségi mozgalom.
Az engedetlenség-sorozat kitartott egészen március 16-ig, ekkorra hirdetett határozatlan idejű sztrájkot a két szakszervezet. Sok iskola napokig, a legelhivatottabbak hetekig folytatták a sztrájkot, az anyagi kiesés miatt egyre nehezebben.
Aztán jöttek a választások, nemrég pedig kiderült, a kormány nem hallotta meg a pedagógusok kérését, nem lesz önálló oktatásügyi minisztérium, sőt, az EMMI megszűnésével a közoktatás a Belügyminisztérium alá kerül, melynek élére Orbán Viktor ismét Pintér Sándort jelölte miniszternek.
Pintért tegnap hallgatta meg a Parlament kulturális bizottsága, arról kellett beszélnie, hogyan képzeli el a közoktatás jövőjét a következő négy évben. Vízióját könnyű címszavakban összefoglalni: rend, fegyelem, minőség, teljesítmény. „Nem ígérek semmit, és azt betartom” - mondta a tanárbérekről, de azt ígérte, amit érdekérvényesítésben meg lehet tenni az ügyben, azt megteszi. A polgári engedetlenségről azt mondta, nem fogadja el, fegyelmi kérdésnek tekinti.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.