Kedd este orosz rakéták vagy azok darabjai hullottak Przewodów lengyel kisvárosban egy mezőgazdasági épületre, meggyilkolva két embert.
Akár a harmadik világháború kitörése is múlhat azon, hogy az esetet minek tekinti a lengyel kormány, és minek tekinti a NATO, a világ legnagyobb katonai szövetsége.
Amennyiben úgy értékelik, hogy Oroszország katonai csapást mért Lengyelországra, a tagállamok hadba vonulhatnak Oroszország ellen. Lehetséges persze, hogy ekkor sem tör ki háború a két fél között, de a háborús fenyegetés reálissá válik.
A NATO alapszerződésének ötödik cikkelye ugyanis kimondja, hogy ha egy NATO-országot a saját területén katonai támadás ér, akkor azt a szövetség tagjai "valamennyiük ellen irányuló támadásnak tekintenek és (...) mindegyikük (...) támogatni fogja az ekként megtámadott Felet vagy Feleket azzal, hogy egyénileg és a többi Féllel egyetértésben azonnal megteszi azokat a intézkedéseket - ideértve a fegyveres erő alkalmazását is -, amelyeket a békének és biztonságnak az észak-atlanti térségben való helyreállítása és fenntartása érdekében szükségesnek tart." (A teljes szöveg itt olvasható.)
Azaz ha egy országot támadnak, akkor az olyan, mintha mindegyiket támadás érte volna. A lengyel kormány egyelőre nem kérte ennek a cikkelynek az élesítését, inkább azt fontolgatják, hogy a 4. cikkelyhez nyúlnak, ami ezt írja elő:
"A Felek tanácskozni fognak egymással, valahányszor bármelyikük véleménye szerint a Felek egyikének területi épségét, politikai függetlenségét vagy biztonságát veszély fenyegeti."
Azaz egyelőre csak fenyegetésnek, és nem katonai támadásnak értékelik a történteket. A NATO főtitkára azt nyilatkozta kedd éjjel, hogy egyelőre vizsgálják, mi történt.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.