Péntek este tartották a Freeszfe végzős filmrendezőinek és operatőreinek vizsgavetítését. Az osztály 2019-ben indult még az SzFE-n, az eredetileg 2 éves képzés 4 évig tartott a koronavírus és az egyetem szétverése miatt. Végül a Freeszfe Egyesületben a Goethe intézet (és a bécsi Filmakadémia) támogatásával elkészíthették filmjeiket, osztályvezető tanáraik Schwechtje Mihály, Nagy Zoltán, Hajdu Szabolcs, Pálfi György, Gigor Attila, B. Marton Frigyes, Herbai Máté és Fillenz Ádám voltak.
A Toldi mozis vetítés teltházas volt, 2 blokkban adták az alábbi vizsgafilmeket:
A diák/egyetemi vizsgafilmeknél mindig izgalmas, hogy a fiatal alkotók milyen témákhoz nyúlnak és azokat hogyan dolgozzák fel. A filmek közül párat (Lesen, Alba Vulva, Ártatlan szemmel) már láttam a tavalyi Friss Hús rövidfilmfesztiválon, azokat kivétel nélkül szerettem.
Az ismerősök ajánlásai alapján a legjobban Az elveszíthető dolgok szeretete című filmre voltam kíváncsi. Nem csalódtam, a témája (és valószínűleg az életkorom) miatt ez tetszett a legjobban. A Z-generációs tinilány (Adél-Szőke Abigél) és óriáscsecsemő barátjának (Marci-Baki Dániel) kapcsolatát bemutató film szórakoztatóan, sokszor mégis elkeserítően szól a generáció identitás- és intimitáskereséséről, mindezt abszurdba hajló TikTok-trendeken, prankeken, szadomazo szexmunkán és a vegánságról szóló vitákon keresztül. A film megnyerte a legjobb magyar rövidfilmnek járó díjat a Friss Húson, a zsűri indoklása szerint „Ladányi Jancsó Jakob alkotása jelenetek laza szövetével mesél az identitását hol kétségbeesve, hol rezignáltan kereső Z generációról. Egyszerre szórakoztat és gyomorszájon vág.”
Mindegyik vizsgafilm teljesen más, és mindegyikben volt valami, ami megragadott: a Lesen rendezése, az Alba Vulva lírikussága, a Harmadnap kísérleti jellege, a Kaktuszemberben a látvány, a Nikóban és az Ártatlan szemmel-ben a színészi játék. A magyar film jövője jó kezekben van, ha ezek a fiatal alkotók megkapják a lehetőséget, hogy filmeket csináljanak. Pénzből úgy tűnik nincs hiány - az Aranybulla 1 milliárdból, az új Petőfi-film összesen 6,1 milliárdból forgott -, a kérdés csak az, hogy kiknek adják oda.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.