A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) aggodalmát fejezte ki az Oroszországból érkező fenyegetések miatt, miután elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin elnök és gyerekjogi biztosa ellen háborús bűncselekmények miatt.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök például azzal fenyegetőzött, hogy hiperszonikus rakétákkal támadja a háborús bűnökkel foglalkozó hágai bíróságot. Medvegyev azután mondta ezt, hogy Oroszország legfőbb nyomozó hatósága eljárást indított a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze és bírái ellen, akik részt vettek a Vlagyimir Putyin elleni elfogatóparancs kiadásában.
Az ICC közgyűlésének elnöksége kijelentette, hogy sajnálja a kísérleteket, amikkel „az általános nemzetközi jog által tiltott cselekményekkel kapcsolatos elszámoltathatóságot” akadályozzák.
„A Nemzetközi Büntetőbíróság a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények büntetlensége elleni küzdelem iránti kollektív elkötelezettségünket testesíti meg. Felszólítunk minden államot, hogy tartsa tiszteletben a bíróság igazságszolgáltatási és ügyészi függetlenségét” – írta az elnökség.
Putyint és gyerekjogi biztosát, Marija Lvova-Belovát az ukrán gyerekek elhurcolása miatt vonnák felelősségre. A jogi lépés arra kötelezi az ICC 123 tagállamát, hogy tartóztassa le Putyint, ha beteszi a lábát a területükre.
Moszkva „semmisnek” minősítette a végzéseket, az állami nyomozóbizottság szerint Putyin büntetőjogi felelősségre vonása indokolatlan, és államfőként egy 1973-as ENSZ-egyezmény értelmében abszolút mentességet élvez. Ezzel szemben a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyészét azzal gyanúsítják, hogy tudatosan vádolt meg egy ártatlan személyt bűncselekménnyel.
Ukrajna - ami szerint a 2022. február 24-i invázió óta több mint 16 ezer ukrán gyermeket deportáltak Oroszországba - „történelmi döntésnek” nevezte az ICC-parancsot, ami „történelmi elszámoltatáshoz” fog vezetni.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió is üdvözölték a bíróság lépését. Bár az Egyesült Államok nem tagja az ICC-nek, Joe Biden elnök pénteken azt mondta, Putyin egyértelműen háborús bűnöket követett el, hozzátéve, hogy az elfogatóparancs indokolt.
Hétfőn az összes EU-s tagállam igazságügyi minisztere aláírt egy nyilatkozatot, amelyben üdvözölték, hogy Hágában körözést adtak ki Putyin ellen. Csak a magyar miniszter aláírása hiányzik. Az ügyről Magyari Péter írt bővebben: „Két nap alatt kétszer léptek át a magyar ellenálláson az EU-ban és a NATO-ban.” (via Al Jazeera)