Úgy lett vége a Kormányinfónak, hogy Szentkirályi Alexandra egy kérdést sem kapott
A kormányszóivő és a Miniszterelnökséget vezető miniszter levonultak a színről.
A kormányszóivő és a Miniszterelnökséget vezető miniszter levonultak a színről.
A Reuters munkatársa felvetette: az OTP-elemzői szerint 6% lesz a költségvetés deficit, ha nem jön kiigazítás, közben három havi mélyponton van a forint euróval szembeni árfolyama, és pénteken jön az S&P hitelminősítő felülvizsgálata - mire számít a kormány, illetve várhatók-e év közben költségvetési korrekciók.
Gulyás Gergely a válaszában arról beszélt, hogy
A miniszter elismerte, hogy a kormány vett egy épületet Brüsszel belvárosában, de a vételi árat pontosan nem tudta megmondani. Az épületet a soros magyar elnökséghez használják fel, utána pedig magyar kulturális házként működik tovább. Elmondása szerint azért nem bérelnem, mert rendkívül kedvező ajánlatot kaptak ilyen jó helyen, ilyen kedvező áron soha nem tudtak volna épületet venni.
Ingatlanpiaci szakértők szerint úgy 5 millió euróba, azaz nagyjából 1,8 milliárd forintba kerülhet a 2300 négyzetméter belterületű épület, de az üzletet ismerő források úgy hallották, ennél többet, 6 és 7 millió euró ( 2,2-2,6 milliárd forint) közötti összeget fizetett ki a magyar kormány még 2021-ben.
- Orbán Viktor a német sajtónak azt mondta, Putyin nem háborús bűnös, Novák Katalin viszont tavaly ősszel aláírt egy nyilatkozatot, amely szerint háborús bűn az ukrán városok bombázása. Melyikükkel ért egyet? - kérdezte lapunk Gulyás Gergelyt.
- Henry Kissingerrel.
- Vagyis?
- Ha valaha békét akarunk, akkor a hadban álló országok vezetőjének egyikét háborús bűnösnek nyilvánítani, az nem tűnik egy okos megoldásnak.
- Tehát akkor Novák Katalinnal nem ért egyet?
- Mondom, Henry Kissingerrel értek egyet. Nem tudok róla, hogy Kissinger és Novák Katalin között vita lenne.
Szerdán Szijjártó Péter Budapesten egy orosz miniszterrel tárgyalt, ráadásul Magyarország az első EU-tagállam, amelyben orosz miniszter a háború kitörése óta járt. Mi ennek az üzenete? - kérdezte lapunk Gulyás Gergelyt, ezután az alábbi rövid párbeszéd bontakozott ki:
- Ennek az az üzenete, hogy WHO-tag Oroszország, és szerdán egy WHO-konferencia volt Budapesten.
- Járt már EU-tagállamban orosz miniszter a háború kitörése óta?
- Nem tudom, de feltételezem, hogy az ENSZ-ben jártak.
- Ukrán miniszter nem járt Budapesten a háború kitörése óta.
- Nagyon sajnáljuk, várjuk szeretettel.
- Hívtuk?
- A WHO biztosan küldött minden tagjának, így Ukrajnába is.
- Szijjártó Péter a tárgyalásukon kérte az orosz minisztert az ukrán kivonulására
- Jobb egy országnak, ha megőrzi a saját komolyságát. Magyarország álláspontja világos, az első pillanatban ítéltük el az orosz agressziót.
Szijjártó Péter arról számolt be a kormányülésen, hogy pakson megkezdődött a résfalazás, így akár már 2030-ra is elkészülhet a két újabb blokk. Az eredeti terv az volt, hogy a 2023-24-es átadás után másfél éves próbaüzem után a tényleges termelés 2025-26-ban indul.
- Azt mondta, szó sem lehet arról, hogy a kormány hozzányúlna a családtámogatásokhoz, egészségügyi kiadásokhoz, mégis felülvizsgálják őket.
- Mert van egy brüsszeli elvárás.
- De akkor ennek a felülvizsgálatnak az eredmény az lesz, hogy nem lesz változtatás. Tehát már most megvan az eredménye.
- A lényegét tekintve jól érti.
Ez a párbeszéd hangzott el a 24.hu újságírója és Gulyás Gergely között. A miniszter később annyit hozzátett: "Ne zárjuk ki, hogy ne lehetne olyan pontot találni, ahol felelősebb gazdálkodásra szükség van", de megismételte: a lényeget tekintve nem lesz változás.
Gulyás nem akar jóslásokba menni azzal kapcsolatban, vajon hány tanár fog felmondani. Szerinte a tanárok nagy része eddig is azért volt a pályán, mert szentnek és fontosnak tartotta a hivatását. A többség elkötelezett, hogy a pályán maradjon. Azt mondta, ezek a pedagógusok azt is látják, hogy a kormány mindent megtesz annak érdekében, és az egyedüli komoly problémát, az alacsony fizeés a lehető leggyorsabban oldják meg, ezért nagy részük úgy dönt, hogy az országot és a jövő generációját szolgálják. Gulyás szerint a tanárok nagy többségének semmi baja a státusztörvénnyel. Szerinte a tiltakozásokból kifogyott a szufla, és ez a tárgyalásoknak és a kompromisszumoknak köszönhető. Egy nappal korábban az oktatásért felelős Pintér Sándor azt mondta, a tanárok egészségesek és jól érzik magukat.
Miért adnak 74 állami vállalati üdülőt? - hangzott el egy kérdés. Gulyás Gergely azt mondta, a kormánynak az a meggyőződése, hogy az ország jobban jár azzal, ha nem egy szocialisztikus üdülési kultúrát kényszerítenek a munkavállalókra, hanem plusz juttatást adnak Szép kártyán vagy fizetésemelésben. Ezeknek az üdülőknek egy része egyébként is rossz állapotban van. Néhány üdülőt, így a balatonakarattyai vagy kenesei honvédelmi üdülő megmarad, azoknál ugyanis "meggyőzték a kormányt", hogy fontos "a honvédelmi dolgozók szocializációja" szempontjából.
A kormány, mint az a szerdai esti Magyar Közlönyben is megjelent, összesen 169,44 milliárd forint átcsoportosításáról döntött a rezsivédelmi alap terhére. A legtöbbet az iskolák és az egészségügyi intézményekhez kerül, de az egyházi intézményfenntartók is kapnak 11 milliárd forintot - sorolta Gulyás.
Magyarország nem akart egynapos autópálya-matricát bevezetni, mert ez a külföldieknek lesz jó, magyar ember nem vesz ilyet - mondta Gulyás Gergely az autópálya-használati díjakkal kapcsolatos kérdésekre. Uniós elvárás viszont, hogy ezt jövő márciusig be kell vezetni, ezért bevezetjük, a miniszter szerint a tíznaposhoz "nagyon hasonló árat" fognak megállapítani. A tíznapos matrica most 5500 forintba kerül, a hatályos szabályok szerint ezt legfeljebb az augusztusi éves inflációval lehet emelni. Hogy az emelés idén várhatóan mekkora lesz, erre Gulyás csak azt ismételte meg: az éves infláció mértékével drágulhatnak az autópálya-díjak, legfeljebb annyival fognak nőni az áraik. (Tudomásunk szerint a hatályos jogszabályok értelmében az előző évi augusztusi éves infláció mértékével lehet emelni az autópálya-használat díját.)
- indokolta Gulyás, hogy Varga Judit lemondása után miért kellett két minisztert, Tuzson Bencét és Bóka Jánost, a helyére.
Dezső András, a HVG bűnügyi újságírója leplezte le őket, ahogy a Szentendrei-szigetről a budai oldalra úsztak át.
Vonatok siralmas állapotáról posztolt Vitézy Dávid, mi erről a miniszter véleménye, hangzott el egy újságírói kérdésben. Gulyás Gergely azt mondta: "vásároltunk új vonatokat és felújítottunk szakaszokat", ami szerinte ez eredményes volt, "többszörösére nőtt az agglomerációs forgalom vonathasználata", de a Budapest-Balaton vonalon is új vonatokat lehet használni.
Elismerte viszont, hogy ahol régi vonatok vannak, "ott valóban komoly problémákkal szembesülünk". Ezt a problémát nem más okozza, mint - dobpergés - a magyar baloldal! Gulyás szerint fel kell őket szólítani, hogy a baloldali képviselők ne akadályozzák, hogy Magyarország megkapja az uniós pénzeket, ugyanis vasútfejlesztésre mind az EU hétéves költségvetésének operatív programjában, mind a helyreállítási alapban komoly források vannak.