Szlovákia pénteken közölte, hogy technikai megoldást javasolt Ukrajnának a szlovákiai és magyarországi kőolajfinomítókba irányuló kőolajszállítások helyreállítása érdekében, miután olyan figyelmeztetések hangzottak el, amelyek szerint a részleges leállás már szeptember elején üzemanyaghiányhoz vezethet.
Szlovákiát és Magyarországot érinti a Barátság kőolajvezeték déli ágán át történő olajszállítások Kijev általi leállítása, miután Kijev szankciókat rótt ki a Lukoil orosz kőolajipari cégre.
A szlovák kormányhivatal közölte, hogy Robert Fico miniszterelnök pénteken ukrán partnerével, Denisz Smihallal tárgyalt. Robert Fico „technikai megoldást javasolt az ukrán partnereknek, amelynek több fázisában Szlovákia is részt venne” – közölte a kabinet, de további részleteket nem árult el.
A szlovák kormány hivatala szerint az alternatív szállítások többe kerülnének, és műszakilag nem megoldhatók a szlovákiai Slovnaft kőolajfinomító számára. A közeli órákban és napokban intenzív tárgyalások folytak a legmagasabb szinteken.
A portfolio.hu közben arról ír, hogy egyre több jel mutat arra, hogy az ukránok teljesen blokkolják a Magyarország és Szlovákia felé tartó olajtranzitot a Barátság II. kőolajvezetéken. Erre válaszul három orosz olajcég is a tengeri kikötők felé kezdte irányítani olajszállítmányukat, hogy az a Horvátországból induló Adria vezetéken jusson el Magyarországra és Szlovákiába. Ez a vezeték azonban jóval korlátozottabb kapacitású, mint amilyen igénye a két országnak van.
Az Európai Unió által 2022-ben az orosz olajszállításokra kivetett szankciók alól Szlovákia, Magyarország és Csehország felmentést kapott. A lengyel Orlen tulajdonában lévő cseh kőolajfinomítóknak nem a Lukoil a szállítója, így a vita őket közvetlenül nem érinti.
Ukrajna múlt héten jelentette be, hogy leállítja a Barátság kőolajvezetéken az orosz Lukoil tranzitját Szlovákia és Magyarország felé. Szijjártó Péter külügyminiszter válaszul azt ígérte: Budapest mindaddig blokkolja az Európai Békekeretből származó fegyverszállítási támogatást, amíg Ukrajna nem indítja újra a Barátság vezetéken érkező kőolaj tranzitját. Valójában már évek óta blokkoljuk ezt a pénzt, és nem igazán érthető, hogy miért.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az, amit Ukrajna csinál, zsarolás. Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója azzal utasította vissza a magyar kormányzati állásfoglalást, hogy véleménye szerint Magyarország és Szlovákia nem annak érdekében cselekszik, hogy béke legyen Ukrajnában, hanem ahhoz ragaszkodnak, hogy engedményeket kell tenni Oroszország számára.
(Via MTI, Reuters)