Nagy Márton nem akar B-tervről gondolkodni, hogy mi lesz, ha a magyar kormány reményei nem jönnek be, és mégsem Trump nyeri az amerikai elnökválasztást. A nemzetgazdasági miniszter erről az InfoRádióban beszélt. „Csak Donald Trump amerikai elnök és az ukrajnai béke esetén térhet vissza a gazdasági növekedés a 3-5 százalékos sávba már 2025-re” - mondta. A kérdésre, hogy van-e B-terv egy Kamala Harris elnökségre, ha már a magyar kormány mindent Trumpra tett fel, ezt válaszolta:
„Lehet ezen gondolkozni, de nem szeretnék.”
A kormány által a szerintük Magyarország számára kedvező külső körülmények esetére beígért „békeköltségvetésről” Nagy Márton a korábbi paneleket hangsúlyozta: kkv-k megerősítése, családok nagyobb támogatása, a minimálbér évi 11-12 százalékos emelése, 4-5 százalékos reálbér-emelkedés.
A feltételes módban előadott gazdasági céloknál megfoghatóbbak azok a személyi változások, amikről Orbán Viktor a hétvégén Kötcsén a korábbiaknál nyíltabban beszélt. A kormányt már egy ideje élesen bíráló Matolcsy György jegybankelnöknek jövő márciusban lejár a mandátuma, Orbán pedig arra utalt, hogy a helyére Varga Mihály mehet. A kormányban ezután strukturális átalakítást tervez: egy új gazdasági-pénzügyi csúcsminisztérium jöhet létre, aminek Nagy Márton lehet a vezetője.
Nagy Márton a kérdésre, hogy valóban rá vár-e a poszt, most azt mondta, „ezt a miniszterelnöktől kell megkérdezni, ő a felelős, de még messze vagyunk ettől”. Ezután burkoltan mégis megerősítette ezt a forgatókönyvet, mondván, az a fontos, hogy a jegybank és kormány között normális legyen a viszony, márpedig „nagyon jó munkamegosztás, partnerségi kapcsolatom van Varga Mihállyal”.
Az inforádiós interjú nagy részben azonban a Matolcsyval való konfliktusáról szólt. A miniszter, aki a 2020-as eltávolításáig az MNB alelnöke volt Matolcsy alatt, az adásban azt állította, hogy ő az elmúlt években is megpróbált együttműködni a jegybankkal, de kiderült, hogy
„az MNB vezetése úgy viselkedik, hogy ez nem lehetséges. Már el is vesztettem a bizalmamat abban, hogy ez visszaépülhet, már régen leszámoltam ezzel”.
Matolcsy György utoljára a közgazdász vándorgyűlésen bírálta erős szavakkal a kormány gazdaságpolitikáját, szerinte teljes gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Nagy Márton most erre azzal riposztolt, hogy Matolcsy György súlyos tévedésben van. „Nem fordulatra van szükség, hanem finomhangolásra, a pillérek megerősítésére. Rossz volt a helyzetértékelés és megoldási javaslat is” – mondta, hozzátéve, hogy Magyarországon az inflációt a jegybank engedte el, és a kormány mérsékelte azt.
A történeti hűség kedvéért: az MNB-t ugyan sokat bírálták korábban a túl laza árfolyampolitikája miatt, de Matolcsy már a 2022-es választások előtt a kormány inflációgerjesztő politikája ellen szólalt fel, azóta pedig a jegybank próbálta a lépéseivel hűteni a gazdaságot, a kormány pedig Nagy Mártonnal az élen éppen ezt kifogásolta. Mint ebben a hétfői interjúban is: a szigorú monetáris politika fenntartása veszélyes lehet - mondta Nagy.
„Az inflációt legyőztük, lent van a földön. Ha a jegybank túl óvatos, akkor a gazdaság megszenvedi ezt”
– jelentette ki.
Matolcsy visszatérő kritikájával szemben (a kormány túlzottan a nagy autóipari beruházásokra épít) Nagy Márton azt mondta, hogy csak egy megakadás van a zöld átállásban, de „ettől még jó dolgot választottunk, ez egy visszafordíthatatlan folyamat”. A miniszter emellett a rossz külső feltételekkel, konkrétan a német gazdaság gyengélkedésével magyarázta a vártnál lényegesen rosszabb magyar gazdasági adatokat.
Nagy Márton végül két tervezett lépésről beszélt: