Minden uniós tagállamnak fel kellene halmoznia bizonyos mennyiségű lőszert és egyéb készleteket, ez a legjobb módja annak, hogy az EU alulméretezett fegyveriparát a háborúra való felkészülés érdekében erősítsék, mondta Andrius Kubilius a védelmi és űrkutatási ügyekért felelős biztosjelölt. A litván politikus, aki az Európai Parlament jóváhagyása már idén védelmi biztos lesz, arra számít, hogy az EU-nak fel kell készülnie egy néhány éven belüli orosz támadásra.
Tervét a földgázra vonatkozó hasonló megállapodásokhoz hasonlította, amelyek értelmében az országoknak meg kell tartaniuk a tartalékokat, és meg kell osztaniuk azokat a rászoruló szomszédokkal.
„Miért nincs valamiféle katonai biztonságnak nevezett kritérium, hogy ilyen és ehhez hasonló mennyiségű tüzérségi lövedéket és más termékeket (…) mondjuk robbanóanyagot tároljunk?” – vetette fel a politikus. Szerinte ezzel nemcsak a tagállamok biztonságát erősítenék, hanem emellett „állandó keresletet teremtenénk a termelés iránt, ami a legnagyobb probléma a védelmi ipar számára. Hiányoznak a stabil, hosszú távú megrendelések a termeléshez.” Arról is beszélt, hogy „a demokratikus európaiaknak a lehető legegységesebbnek kell lenniük”, és hogy Nagy-Britanniát Európa részének tekinti ebből a szempontból.
A biztosjelölt szavait ismertető FT arról ír, hogy miközben Finnország, Oroszország szomszédja, azon kevés tagállamok egyike, amelyek nagy fegyvertartalékokkal rendelkeznek, addig 2022-es médiabeszámolók szerint a német hadsereg kétnapos harcok után kifogyna a lőszerből.
Kubilius arról is beszélt, hogy nem kívánja megkettőzni a NATO szerepét. Ezzel arra reagált, hogy az Egyesült Államok által dominált szövetség tisztviselői bírálták az EU alternatív felszerelési szabványokat és beszerzési erőfeszítéseket.
Márciusban az EU 500 millió eurót különített el, hogy 2025 végére évi 2 millió lövedékre növelje a termelési kapacitást. Kubilius szerint ez előrelépés az évi 300 000-es limithez képest, ami akkor volt érvényben, amikor Oroszország 2022-ben megtámadta Kijevet, de ennél többre van szükség, mondta. „Ha jól tudom, még mindig le vagyunk maradva az oroszok mögött”, mondta.
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke szerint a blokknak 500 milliárd eurót kell költenie, hogy pótolja a védelmi kiadásokban a hidegháború 1990-es évekbeli befejezése óta keletkezett hiányt. Kubilius azt szeretné, ha az EU-tagállamok közösen vennének fel hitelt erre, amit egyelőre a nettó költségvetési befizető Németország és Hollandia ellenez.