Holland illetékes miniszterek visszavonták elődeik korábbi döntését, ami alapján az ország menedékjogot biztosítana annak a 200 afgán biztonsági őrnek, tolmácsnak és a családtagjaiknak, akik a kabuli holland nagykövetségen dolgoztak, amikor a város a tálibok kezére került – írja a minisztereket idézve a Dutch News angol nyelvű holland hírportál.
Az előző holland kormány határozott arról, hogy menedékjogot ad a korábban az afganisztáni holland missziónál alkalmazott biztonsági őröknek, tolmácsoknak és családjaiknak. Caspar Veldkamp külügyminiszter, Ruben Brekelmans védelmi miniszter és Marjolein Faber menekültügyi miniszter a holland parlamentnek pénteken küldött levelükben azt írták, „másképp értékelik” az érintettek körülményeit. Szerintük a személyzet nem volt jogosult menedékjogra a 2021. augusztusi evakuálás után, mert külső ügynökségeknek dolgoztak, nem pedig közvetlenül a holland kormánynak.
A holland ellenzéki pártok elítélték a döntést, „szívtelennek, dühítőnek és szégyenletesnek” nevezték, majd felszólították a parlamentet, hogy avatkozzon be az érintettek érdekében. A VluchtelingenWerk Nederland nevű, menekültekkel foglalkozó emberi jogi szervezet szerint a döntés „szívtelen”, mert bizonytalanságban hagyja további sorsuk felől az egykori őrként és tolmácsként dolgozó személyzetet és családtagjaikat.
A NATO 2021. április 29-én kezdte kivonni a csapatait Afganisztánból. A nemzetközi koalícióban részt vevő országok és más államok Kabul és a szomszédos Pakisztán fővárosa, Iszlámábád repülőteréről repülőgépekkel menekítették ki saját állampolgáraikat és azokat az afgánokat, akik az ottani missziójukon együttműködtek velük, és a tálib hatalomátvétel miatt veszélyben érezték az életüket. Hollandia 2021 augusztusában 1860 embert, később további 2810 embert menekített ki az országból. A holland kormány az utolsó 64 evakuált személlyel kapcsolatos intézkedéseket véglegesíti – közölték az érintett miniszterek. (MTI)