Nincs még egy európai ország rajtunk kívül, amely ilyen pontossággal igyekezne megtervezni a béreket, köztük a kormányzat által csak részben befolyásolt átlagbért – írta rövid elemzésében a GKI Gazdaságkutató. Nagy Márton csütörtökön a Portfolio konferenciáján vázolta fel: 2028-ra 1000 eurós minimálbért és bruttó 1 millió forintos átlagbért szeretne látni.
A GKI szerint 2027-ben a 374 ezer forintos minimálbér csak az átlagkereset (874 ezer forint) 43 százalékát fogja kitenni, ahogy 2028-ban is. „Ezen távlati célok két szempontból is érdekesek, egyrészt kifejezetten magas reálbér-növekedést igényelnek, másrészt az euró árfolyam stabilan tartására épülnek (a prezentációból kiolvasható árfolyam 420 forint/euró), a korábbi leértékelésre alapozott exportösztönző gazdaságpolitikával szemben” – írják.
Számításuk szerint annak érdekében, hogy a 2028-as tervek megvalósuljanak, évi 10,5 százalékos átlagbér-emelkedésre lesz szükség négy éven keresztül. Ez a kormány 3 százalékos inflációs várakozásaival számítva 7 százalékos reálkereset-növekedést jelent. A miniszter azonban csak 5 százalékos reálbér-növekedést tart elképzelhetőnek, a jelenlegi fenntarthatatlan 10 százalékos helyett.
Ez alapján a gazdasági miniszter bértervei és bérnövekedési várakozásai nincsenek összhangban.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az átlagbérre vonatkozó cél eléréséhez minden állami alkalmazott bérét is ugyanilyen ütemben kellene növelni, ez viszont a jelenlegi költségvetési helyzetben nehezen tűnik kigazdálkodhatónak. Ha viszont mégis végrehajtja az emeléseket, akkor a 2-3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány nem lesz tartható. Ahogy az árfolyam sem!
A GKI szerint tehát miniszter tervei ellentmondásosak, ez pedig megnehezíti a piaci szereplők számára a tervezhetőséget és a várakozásaik kialakítását. Továbbá a csekély valószínűséggel bekövetkező tervek gyakorlatban történő megvalósításának súlyos költségei lehetnek.