Trump százszázalékos büntetővámmal fenyegeti azokat az országokat, akik felesküdtek a dollár ellen

külföld
2024 december 01., 08:34

„Vége annak, hogy a BRICS-országok megpróbálnak leválni a dollárról, miközben mi csak állunk és nézzük” – mondta Donald Trump az Egyesült Államok következő elnöke, aki százszázalékos büntetővámot vetne ki az amerikai gazdasági hegemónia megtörésén dolgozó országokra.

photo_camera Trump és Putyin 2019-ben. Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP

Trump elvárja a Kínát és Oroszországot is tömörítő blokk országaitól, hogy ne hozzanak létre új valutát, különben bevezeti a büntetővámot, írja a CNN. Azt is mondta, hogy bármilyen más pénznem szervezett támogatása büntetést vonna maga után.

Az egyik tagország, Brazília elnöke, Lula da Silva még tavaly javasolta egy közös dél-amerikai valuta létrehozását, hogy így csökkentsék a dollártól való függőséget. Az amerikai dollár megkerülése hasznos lehet az olyan nyugati országok által szankcionált államok számára is, mint Oroszország, Kína és Irán. A CNN szerint azonban a tagországok közti gazdasági és politikai különbségek miatt a közös valuta létrehozása egyelőre nem reális.

Trump nem most fenyegette meg először a BRICS-országokat, régóta támogatja a protekcionista gazdaságpolitikát. Szerinte a dollár évek óta ostrom alatt áll. Kína, India, Brazília, Oroszország és Dél-Afrika tavaly tárgyalt a dollár megkerüléséről. Trump és tanácsadói keresik a lehetőségeket arra, hogy győzelem esetén hogyan tudnák megbüntetni azokat az országokat, amelyek nem dollárt használnak a kétoldalú kereskedelemben.

Az említett országokat is tömörítő BRICS csoporttól évek óta remélik az Egyesült Államok és szövetségesei által dominált, egypólusúnak nevezett világrend megrendítését – ennek pedig fontos megállója volna a dollár megkerülése. Oroszország és Kína kereskedelme rubelben és jüanban zajlik, Brazília és Kína szintén a jüant és a brazil reált használja, és India is megegyezett az Egyesült Arab Emírségekkel a nemzeti valutában történő kereskedelemről.

A pénzügyi függetlenedésre tett kísérlet egyik szereplője a 2010-es évek közepén közösen létrehozott Új Fejlesztési Bank volt, amely az IMF-fel és a Világbankkal hivatott versenyezni. Ugyanakkor a bank eddig a kölcsöneinek több mint felét dollárban folyósította.

A csoport októberi csúcstalálkozóján Vlagyimir Putyin próbálta megmutatni, mennyire sikertelenek voltak a nemzetközi elszigetelésére kísérletek.

A BRICS-et nem mellesleg Orbán Viktor is felemlegette tusnádfürdői beszédében, mint a világrendszerváltás egyik fontos szereplőjét. „Van ez a BRICS nevű képződmény, (...) és létezik a Sanghaji Együttműködési Szervezet, ahol ezeknek a [keleti] országoknak az új világgazdaságát építik föl. Szerintem ez azért elkerülhetetlen folyamat, mert Ázsia oldalán van a demográfiai előny, egyre több területen ott van a technológiai előny, ott van a tőkeelőny, a Nyugattal szembeni katonai erő kiegyenlítődés alatt áll” – mondta Orbán, aki szerint mindennek köszönhetően keleten lesznek a legjobb vállalatok, egyetemek, kutatóintézetek és legnagyobb tőzsdék is.

Innen nézve is kérdéses, mennyire fog jót tenni a magyar gazdaságnak Trump visszatérése a Fehér Házba.