menu
search
account_circle

Pesti propaganda és ukrán újbeszél Kárpátalján: nemzetiségi jogok és politikai játszmák a legnehezebb sorsú magyar kisebbségnél

külföld
2024 december 16., 05:08

Ássák az újabb sírhelyeket az ungvári katonai temetőben a kék-sárga zászlók tengerében a narancsmellényes munkások, egységesítik a sírokat. Némelyiken magyaros nevek, cirill betűvel, szláv apai névvel a végén. „Magyar Róbert Fedorovics, élt 1976-tól 2022. május 9-ig”, vagyis az ungvári születésű katona éppen a győzelem napján halt meg.

photo_camera Fotó: Kaufmann Balázs / 444

Pontosabban már ez is máshogy van: míg Putyinék továbbra is a szovjet időkből megörökölt napon tartják a II. világháborús győzelmet ünneplő orosz katonai parádékat, az ukránok tavaly ebben is átálltak a nyugati időszámításra, ők már egy nappal korábban emlékeznek. Új naptár, friss katonai temetésekkel és gyarapodó gyászfalakkal a hősök arcképeivel városközpontokban – de csak mértékkel: a hatóságok nem akarják, hogy minden az emberveszteségről szóljon, így is nagy a háborús fáradtság.

Az ungvári katonai temetőben
photo_camera Az ungvári katonai temetőben Fotó: Kaufmann Balázs / 444

Kárpátalját helyben és a magyar sajtóban is szeretik a béke szigetének mondani. A megyét idáig nagyrészt megkímélte a háború, bár november közepén Munkács mellett éppenséggel volt egy orosz dróntámadás, aztán most pénteken két újabb, a kárpátaljai 101-es területvédelmi dandár ezúttal két rakétát szedett le. De ez, az ország más régióihoz képest, valóban szinte semmi, már ha eltekintünk a mozgósítástól, a szétszakadt és gyászoló családoktól, a folyamatos áramhiánytól, a háborús depressziótól és az exodustól, ami kifelé és befelé is irányul.

Számháború a magyarok körül

Kárpátaljára hivatalosan 350 ezer belső menekült érkezett Ukrajna keleti részéből, valójában ennél is többen, sokan ugyanis nem regisztrálnak a hatóságoknál. Kiemelt célpont Ungvár, a legtöbb cég is ide települt át, a város népessége két év alatt minimum megduplázódott, már jóval 200 ezer felett lehet.

Ez önmagában is csökkenti a magyarok arányát, ami 2022 előtt 10 százalék körüli volt Kárpátalján. A magyarok minden valószínűség szerint nagyobb arányban hagyták el az országot, mint a többségi lakosság, de arra, hogy mennyien maradtak, nagyon különböző becslések vannak. A háború előtti 120-130 ezer emberből az optimistábbak szerint talán százezren lehetnek még, mások inkább 70-80 ezres nagyságrendről beszélnek.

„A helyzet nem annyira tragikus, mint amilyennek szoktuk látni”

– mondta egy december eleji ungvári fórumon Spenik Sándor, az ungvári egyetem Ukrán–Magyar Intézetének igazgatója a magyar demográfiai helyzetről, és ehhez a friss beiskolázási adatokat hozta fel. Ezek szerint idén 4 ezerrel kevesebb gyereket, 13700-at írattak be a magyar tannyelvű osztályokba, mint a háború előtt. Arányaiban viszont ez csak kisebb visszaesést, 8,8 százalékot jelent az addigi tíz és fél helyett. A nagyobb gond Spenik szerint, hogy az ukrán nyelvű felsőoktatásban tanulók száma az elmúlt tíz évben a harmadára zuhant, ami arra is utalhat, hogy a fiataloknál nagyon sokan már nem Ukrajnában képzelik el a jövőjüket.

Spenik Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének igazgatója
photo_camera Spenik Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének igazgatója Fotó: Kaufmann Balázs / 444

Ez az ungvári fórum egyszerre vonultatta fel a kárpátaljai magyar elitet a helyi politikai szervezetek vezetőitől az egyházi elöljárókon át az oktatási-kulturális intézményrendszer irányítóiig, valamint a kijevi kisebbségpolitika alakítóit. A szervező az ukrán miniszterelnökség alá tartozó kisebbségpolitikai szerv és a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás, hasonlókat most sorban tartanak a többi ukrajnai kisebbséggel is. Kissé kötelező kör, kissé politikai rituálé az Európai Bizottság felé, de legalább van: korábban nem igazán létezett olyan csatorna, ahol a kisebbségekkel ténylegesen átbeszélték volna az életüket szabályozó törvényeket.

Református ima ukránul

Most, hogy zajlanak a folyamatos egyeztetések Ukrajna EU-csatlakozási folyamatáról, benne a kisebbségi jogokkal, nagyobb lett a nyitottság. Apróság, de ezt jelzi az is, hogy a rendezvényen több magyar is kapott „Ukrajna védelméért elnöki kitüntetést” vagy köszönő oklevelet, míg a kárpátaljai református püspök, Zán Fábián Sándor ukránul is elmondta az áldását – egy gyakorlatilag teljesen magyar nyelvű egyházmegye vezetőjeként ez is része a gesztuspolitikának. A közös ima után egyperces néma csend, a háttérben projektorral vetített óriási gyertya és tiktakoló óra az áldozatokra emlékezve. „Slava Ukraini, Dicsőség Ukrajnának, dicsőség a hősöknek!” – ez a végszó majdnem minden előadónál, amit a közönség halk válasza kísér.

„A közös otthon védelmében: a magyar nemzeti kisebbség Ukrajna védelmében és fejlesztésében” című fórum közönsége Ungváron
photo_camera „A közös otthon védelmében: a magyar nemzeti kisebbség Ukrajna védelmében és fejlesztésében” című fórum közönsége Ungváron Fotó: Kaufmann Balázs / 444

Ez most a gesztusok ideje, a kijevi küldöttek is azt hangsúlyozzák, hogy a magyar, román, bolgár és más nemzetiségek fiai együtt harcolnak az ukránokkal az agresszor ellen már 2014 óta. „A párbeszéd, a tolerancia vezet minket az EU-ba” – mondta a fórumon Julija Grisina, a Zelenszkij-féle Nép Pártján jelen lévő képviselője, összhangban az „Egység a különbözőségben” uniós beszédhez fazonírozott ukrán szlogenjével.

Régi panaszok, új követelések

Miután Ukrajna 2017-től elkezdte radikálisan megkurtítani a nemzetiségi jogokat, 2022 nyarán jött a fordulat, amikor megkapták az uniós tagjelölti státuszt. Ahhoz, hogy valóban megkezdhessék a csatlakozási tárgyalásokat, az ukrán törvényhozás 2023 decemberében egy sor, a nemzetiségeket érintő törvénymódosítást fogadott el – ebben benne volt az is, hogy a magyar kormány követelése szerint Ukrajna integrációja csak akkor támogatható, ha nem korlátozza a kárpátaljai magyarok anyanyelvi jogait.

Az más kérdés, hogy a magyar kormány ezután sem nagyon hajlandó elismerni a pozitív változásokat. Ennek az volt a leglátványosabb epizódja, amikor az EU csúcstalálkozóján az ukrán csatlakozásról szóló szavazáson Orbán inkább kiment egy kávéra – így ugyan nem blokkolta a döntést, de azt sem kellett elismernie, hogy van előrelépés a jogokat illetően. A magyar kormány azóta is folyamatosan napirenden tartja a kérdést. Januárban Szijjártó Péter egy 11 pontból álló újabb követeléscsomagot adott át a magyar kisebbség jogairól, Orbán Viktor pedig szintén erre hivatkozva utazott júliusban Kijevbe, mert azt az ukránoknak sem akarta elárulni, hogy valójában „békemisszióban” jár, és éppen Putyinhoz megy tőlük.

Elesett katonák képei Munkács főterén
photo_camera Elesett katonák képei Munkács főterén Fotó: Kaufmann Balázs / 444

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.