menu
search
account_circle

Erős jelzést küldött Magyar a fővárosnak, kérdés, hogyan tudnak ebből kijönni

POLITIKA
január 31., 05:03
  • A szerdai közgyűlés nagy részét bojkottálta a Tisza-frakció, mert a cégvezetői pályázatokra vonatkozó javaslatuk nem ment át a Tulajdonosi Bizottságon. Magyar szerint összejátszott a Fidesz és az óbaloldal, noha a javaslat ellen jogi kifogások voltak.
  • A Tisza-frakció támogatta, hogy Rákosrendezőt vegye meg a főváros, és miután név szerinti szavazást kértek, külön videóban tudják mutogatni a javaslatot ellenző fideszeseket. Az előterjesztések többsége viszont nem ment át.
  • Karácsony Gergely részben tud korrigálni, de februártól kevesebb mozgástere lesz. Kiss Ambrus főigazgató a 444-nek azt mondta, a Tisza bojkottjával nem tud működni Budapest.
  • Baranyi Krisztina szerint „ha a Közgyűlésben így árad a Tisza, akkor az a budapestieket pusztító árvíz lesz.”
  • Magyar megüzente, ügyek mentén együttműködnek, de először a javaslatukat kell megszavazni. Kérdés, hogy azon módosítanak-e. Ha nem, nem látszik a megoldás.

Bármikor behajthatott volna a NAV 1 milliárd forintot a fővároson, miután a szerdai közgyűlésen a Tisza-frakció bojkottja miatt nem ment át az az előterjesztés, hogy az adóhivatallal való megállapodás alapján elhalasszák az adó- és járulékbefizetést.

Itt Karácsony Gergely főpolgármester saját hatáskörben dönt a halasztásról – mondta a 444-nek Kiss Ambrus főigazgató.

A főpolgármesternek van ilyen mozgástere a két közgyűlés közti időszakban, amit a február 1-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzat visszavág.

A szerdai kivonulás
photo_camera A szerdai kivonulás Fotó: Bankó Gábor/444

Rendeletet viszont az önkormányzati törvény értelémben eddig és ezután sem módosíthat saját hatáskörben, ahogy alapítványokat sem támogathat.

Ez viszont most problémát okoz. A főváros ugyanis a Hálózat Alapítványon keresztül biztosítja a lakásrezsi támogatást, de nem ment át az a javaslat, hogy megkapja az új kérelmekhez szükséges pénzt, és miután alapítványi támogatásról van szó, Karácsony sem tud korrigálni.

„Csütörtökön levelet írtunk a Hálózat Alapítványnak, hogy az új kérelmeket befogadhatja, de nem dolgozhatja fel, pedig a decemberi közgyűlés úgy döntött, a támogatási összegeket még meg is emeli” – mondta Kiss Ambrus.

Ha a Tisza Párt úgy dönt, az elővásárlásáról szóló javaslat után kivonul – vagy kicsekkol a gépből -, és csak a saját előterjesztéseikre tér vissza, akkor az összes olyan javaslat átmehetett volna, amihez elég a jelenlévők többsége, ami 12 képviselő. Ez a legtöbb javaslatnál megvolt, a Fidesz nélkül is. A lakásrezsi-támogatás is átment volna.

Úgy viszont, hogy bent maradtak, már a teljes Közgyűlés felének (ami 17 képviselő) igen szavazatára volt szükség, ami a Fidesz nélkül nem volt meg – magyarázta a főigazgató.

Kiss Ambrus szerint nehezen reparálható az is, hogy a többség nem adta elvi támogatását a Magyar Fejlesztési Bankkal és az Európai Beruházási Bankkal kötendő fejlesztési hitelkeret-megállapodásra. Ezt az M2-es metró akadálymentesítésére és az M1 metró járműcseréjére vették volna fel. Ez a tiszások kivonulásával szintén átment volna, és Karácsony ebben sem dönthet saját hatáskörben.

Kiss Ambrus és Karácsony Gergely
photo_camera Kiss Ambrus és Karácsony Gergely Fotó: Bankó Gábor/444

Kiss Ambrus azt mondta, a javaslatot nem engedik el, benyújtják a következő ülésre is, de a bankok felé ez nem egy jó üzenet. Egyszerű többséggel átment volna a többi között a Fesztiválzenekar, illetve a színházak támogatása, a „pesti Jurányi” létrehozása is.

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, a Kutya Párt frakciójának tagja azt mondta, azonnali megoldást igénylő kritikus pont az is, hogy a szavazáson, nem mentek át a közbeszerzések elindításáról szóló döntések - például a BKV 2025-re szóló villamosenergia- és gépjárműjavítási közbeszerzése (villamosenergiával működő járművek működtetéséhez)*.

A főváros a Tisza tartós bojkottjával nem tud működni: a 2024-es költségvetést februárban kell „helyre rakni” (vagyis utoljára módosítani), amit Karácsony önállóan szintén nem tehet meg, és ha az nincs meg, minden csúszik, nincs zárszámadás sem.

Kiss Ambrus nem számít arra, hogy tartós marad a bojkott, ugyanis azt a tiszás javaslatot, ami miatt ez az egész kialakult, egy óra munkával korrigálni lehetne úgy, hogy jogszerű legyen. „Ez egy tanulási folyamat.”

Baranyi Krisztina szerint nagyon veszélyes, amit a Tisza csinál most a fővárosban, és nem látja, mi lehet ennek a kifutása. „Ha a Budapesti Közgyűlésben így árad a Tisza, akkor az a budapestieket pusztító árvíz lesz.”

A gyújtópont

Csatlakozz a Körhöz, most akár fél áron, és olvass tovább!

Állj mellénk, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!