Egy, a Science legújabb számában publikált kutatás szerint ha bizonyos agysejteket fénnyel aktiválnak, akkor visszahozhatók az amnézia következtében elvesztett emlékek.
A kísérletet egyelőre csak egereken végezték el: optogenetikai módszerrel stimulálták a kísérleti alanyok genetikailag módosított, fényérzékeny fehérjéket termelő idegsejt-csoportjait.
A kutatás során az egereknél, amint beterelték az állatokat a kísérleti "fülkébe", az A-ketrecbe, lábaikra mért enyhe áramütéssel úgynevezett lefagyási viselkedési választ váltottak ki. A későbbiekben az egerek áramütés nélkül is megdermedtek a félelemtől, bekerülve az A-ketrecbe.
A továbbiakban az egerek egy részének anisomycint fecskendeztek be, hogy retrográd amnéziát váltsanak ki, míg a kontrollcsoport sóoldatot kapott. Mint várható volt, az amnéziás rágcsálók nem lapultak meg a félelemtől a kísérleti fülkében, vagyis nem voltak képesek összefüggésbe hozni a helyszínt az áramütéssel.
A kísérletek következő fázisában az egereket egy semleges környezetbe, a B-ketrecbe helyezték és kék fény impulzusaival szelektíven aktiválták a memóriában kulcsfontosságú szerepet betöltő agyterület, a hippokampusz génmódosított idegsejtjeit.
A neuronok és egyúttal az emléknyomok (engramok) aktiválásával az amnéziás rágcsálók a kontrollcsoport egyedeihez hasonlóan ismét megdermedtek a rettegéstől.
A kísérlet áttörést jelenthet, eddig ugyanis nagy vita volt a neurobiológusok között abban, hogy az emlékek tárolási vagy előhívási mechanizmusainak károsodása okozza-e az agysérülés, stressz, vagy az Alzheimer-kór következtében fellépő retrográd amnéziát. A jelek szerint nem. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.