Világszerte fordulnak elő fennakadások és kimaradások az áramszolgáltatásban. Ebben még semmi furcsa nincs. De az igazi okokról meglehetősen keveset tudunk. Nem kiberháborúk okozzák a legtöbb gondot és nem is a hatalmas viharok. Hanem a mókusok. A kábeleket elrágó és ezzel magukat is kivégző rágcsálók pusztításának valódi mértékéről csak becslések vannak, de a CyberSquirrel1 térképpel segít megmutatni, mennyire gyakoriak a mókustámadás okozta áramkimaradások.
Az online adatbázisban más állatok is felbukkannak, madaraktól hódokon át kígyókig, de a legnagyobb árampusztítók mindenképp a mókusok.
A térkép ide kattintva érhető el.
Januárig összesen 623 olyan áramkimaradást gyűjtöttek össze, ahol igazoltan mókusok voltak az elkövetők, míg 347 olyat, ahol valamilyen másmilyen állat. Ennél persze a világban sokkal több eset fordulhat elő, ezek csak a bejelentett, megerősített alkalmak.
A honlapon számon tartják a sikeres kibertámadásokat is, például amikor a Stuxnet nevű hálózat, ami mögött feltehetőleg amerikai és izraeli hackerek álltak, komoly áramkimaradást okozott Iránban 2009-ben és 2010-ben.
De még ezek mellett az esetek mellett is bőven a mókusok vezetnek.
Nem ismerni, hogy ki szerkeszti az oldalt, annyit tudni róla, hogy biztonságpolitikai kérdésekkel foglalkozik, és honlapjával arra akarta felhívni a figyelmet, hogy bár rengeteg szó esik arról, hogy mekkora veszélynek vagyunk kitéve egy potenciális kibertámadás miatt, valójában még a mókusoktól sem tudjuk megvédeni az infrastruktúráinkat. (via Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.