Merkel barbárnak nevezte az ukrajnai háborút
Sokan kritizálták a volt kancellárt, amiért mostanáig csak egyszer szólalt meg a háború kezdete óta.
Sokan kritizálták a volt kancellárt, amiért mostanáig csak egyszer szólalt meg a háború kezdete óta.
Minél előbb választ kell adni erre a kérdésre, különben hosszú távon baj lehet belőle.
Ezt Anthony Blinken amerikai külügyminiszter jelentette be szerdán. A 700 milliós csomag a miniszter szerint segít Ukrajnának területi integritásának és szuverenitásának védelmében és erősíti az ukrán pozíciós a béketárgyalásokon. Blinken azt is mondta, hogy az Egyesült Államok kormánya addig támogatja Ukrajnát, "amíg csak kell". (CNN)
Erről Jelena Siskina, a „népköztársaság” belügyi bizottságának elnöke beszélt a Gazeta.ru híre szerint. A tisztviselő szerint Marokkó és Nagy-Britannia foglyul ejtett állampolgárai, akik a donecki régióban harcoltak Ukrajna „színeiben”, nem katonáknak, hanem terroristáknak minősülnek, ezért szó sem lehet arról, hogy a fogolycserék hatálya alá essenek. Ugyanez a helyzet Siskina szerint az Azov ezred magukat Mariupolban megadó harcosaival. A tisztviselő úgy tudja, az ukrán oldalon francia, legyel és litván állampolgárok is harcolnak, és „kérdés, hogy ők valóban önkéntesen vesznek-e részt a háborúban, vagy titkosszolgálatok, esetleg kormányok megbízásából vállalták a feladatot”.
Ezt Olaf Scholz kancellár jelentette be, miután Kijev és a német ellenzéki pártok arra szólítottak fel, hogy több nehézfegyvert szállítsanak az országnak.
A német kancellár azt mondta, Németország „a háború kezdete óta folyamatosan szállít”, és hogy több mint 15 millió lőszert, 100 000 gránátot és több mint 5000 páncéltörő aknát küldött Ukrajnának azóta, hogy Putyin seregei február 24-én lerohanták az országot.
„Legutóbb a kormány úgy döntött, hogy a legmodernebb légvédelmi rendszert szállítjuk, amivel Németország rendelkezik, ez az IRIS-T” - közölte Scholz a Reuters hírügynökség jelentése szerint.
Parlamenti beszédében Scholz a kritikákra reagálva azt mondta, hogy kormánya az orosz támadásra „masszív politikaváltással” válaszolt, amikor úgy döntött, hogy nehézfegyvereket küld egy háborús övezetbe.
Ukrajna az elmúlt hetekben egyre többször kérte, hogy küldjenek nekik nehézfegyvereket. Scholz elmondta, hogy Németország tárgyalásokat folytat partnereivel arról, hogyan lehetne Ukrajnát még jobban felfegyverezni.
Erről Andrij Sevcsenko, az ukrán labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya – még korábban: az AC Milan aranylabdás játékosa – beszélt a BBC-nek. Ukrajna még kijuthat az idei katari világbajnokságra, amennyiben a tavaszról elhalasztott találkozókon szerda este legyőzi Skócia válogatottját, majd a hétvégén Walest. „A kijutás a vb-re rendkívül fontos az ukránok számára a Kreml által indított háború miatt” – mondta Sevcsenko, aki úgy látja, az esti meccs reményt adhat egész Ukrajnának. „A csapatnak a hazájáért kell játszania, mindenkiért, aki otthon van, aki harcol a frontvonalban, és aki kénytelen volt elhagyni az országot” – magyarázta.
Szinte minden erejüket a város bevételére koncentrálták, de így se sikerült körülzárniuk az ukrán védőket, akik most szervezetten vonulnak vissza. A taktikai győzelem után kifulladhat az orosz offenzíva, az ukránoknak pedig esélyük nyílhat stratégiailag fontosabb területek, például Herszon és Zaporizzsja megyékben a Dnyeper jobb partján megszállt területek visszaszerzésére.