Orbán Viktor július végén Tusványoson meghirdette: „Le kell jönni a gázról(...) Ha át tudjuk terelni a fogyasztást gázról másra, mondjuk, áramra vagy biomasszára – így kell modernül hívni a fát –, akkor az a teher, amely bennünket nyomaszt, csökkenni fog.”
Majd augusztus elején kormányrendeletben határoztak arról, hogy a gyorsabb fakitermelés érdekében felfüggesztik az eddigi természetvédelmi szabályokat.
Mostantól gyakorlatilag bármilyen erdő láncfűrész alá kerülhet.
Szakértők segítségével szedtük össze, hogy hány szempontból problémás, káros és értelmetlen fakivágással kezelni az energiaválságot.
Szakértők: Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője, Aszalós Réka, az Ökológiai Kutatóközpont erdőökológusa és Harmat Ádám, a WWF éghajlatvédelmi programvezetője
1. Évszázados tabu volt
A fakitermelési szabályok fellazításának egyik legsúlyosabb következménye, hogy
ezentúl vegetációs időszakban is lehet erdőt vágni.
Magyarul, akkor is lehet fát kitermelni, amikor a madarak fészkelnek, magtermési időszak van, a növények virágoznak, amikor az élővilág a legaktívabb. Ez tabu volt az elmúlt évszázadokban. Amikor teljes pompájában van a természet, akkor sosem szoktak fát kitermelni. Egyszerűen azért, mert kímélik az élővilágot. Nem döntenek le olyan fát, ami teli van madárfészekkel.
Gálhidy László arról beszélt nekünk, hogy ez a lazítás a teljes élővilágot károsítja. A kidöntött fatörzseket vonszolni kell, azok felsebzik a talajt, a vágásterületre bezúdul a napfény, az kivégzi a lágyszárú szintet, amihez kapcsolódik a rovarvilág, a puhatestűek. A teljes életközösséget felszámoljuk ott, ahol a fát kivágjuk.
2. Nincs kivétel, bármilyen erdő láncfűrész alá kerülhet
50% kedvezmény
Csatlakozz a Körhöz most fél áron, és olvass tovább!
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.