11 embert tartóztattak le vasárnap Brüsszelben, miután a városban zavargások törtek ki azután, hogy a belga válogatott 2-0-ára kikapott Marokkótól a világbajnokságon. A belga médiabeszámolók alapján a Brussel Times azt írja, hogy jelentős anyagi kár is keletkezett, és három újságíró is megsérült az este folyamán: egyikük arcát egy petárda találta el, de volt operatőr, akit többször is bántalmaztak, miközben a zavargásokról készített felvételeket.
Az erőszakot minden politikai párt elítélte, de mint a lap írja, a szélsőjobboldali Vlaams Belang elnöke, Tom Van Grieken odáig ment, hogy arról beszélt, Belgiumnak marokkói problémája van. A pártelnök külön kitért arra az esetre, hogy Antwerp külvárosában letéptek egy belga zászlót, és erre hivatkozva arról beszélt, hogy a zavargók olyan vendégek, akik gyűlölik a házigazdáikat, ezért haza kéne menniük.
A flamand igazságügyi miniszter, Zuhal Demir szintén a belga bevándorlási politika kritikájára használta ki a történteket. A szövetségi kormány képviselői is elítélték az erőszakot, de nem hoztak szóba etnikai kérdéseket.
Mint a lap írja, vasárnap, a meccs után Brüsszelben sok helyen a hatóságok járműveire támadtak, mentőautókat és egy tűzoltóautót is megrongáltak.
A vasárnap este történtek ellenére Brüsszel polgármestere, Philippe Close úgy látja, nem kell betiltani a tömegrendezvényeket a világbajnokság ideje alatt.
Jelentettek vasárnap zavargásokat Anwerpenből, Rottedamból és Hágából is, ugyanakkor a jelentősebb marokkói közösségekkel rendelkező Genkből, Beringenből és Maasmechelenből nem érkeztek hasonló hírek, de az emberek nagy számban ünnepeltek az utcákon.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.