Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő a magyar kormány egyik leghangosabb kritikusa. Ő kezdeményezte, hogy az Európai Parlament perelje be az Európai Bizottságot, amiért feloldotta a Magyarországnak járó uniós források egy részét.
Freundtól Brüsszelben megkérdeztük, miért gondolja, hogy Ursula von der Leyen és Orbán Viktor megállapodást kötött, miszerint a magyar miniszterelnök nem vétózza meg Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak megindítását a december EU-csúcson 10,2 milliárd euró uniós forrás feloldásáért cserébe.
Freund szerint a háttéralku bizonyítéka, hogy a Bizottság a valaha volt leggyorsabban meghozott döntésével oldotta fel a forrásokat. A szükséges igazságügyi reform utolsó eleme december 13-án 12 óra körül jelent meg a Magyar Közlönyben, nem egészen 4 órával később pedig a Bizottság már fel is oldotta a forrásokat. Pedig papíron 9 napjuk lett volna, hogy megvizsgálják, megfelel-e az elvárásoknak a jogszabály. Freund szerint a Bizottság ehelyett csak azt akarta, hogy még az EU-csúcs kezdete előtt feloldják a forrásokat.
Mivel ez a menetrend tökéletesen illeszkedett a magyar kormány belpolitikai narratívájába, miszerint a források feloldása és a lehetséges Orbán-vétó között kapcsolat lehet, megkérdeztük Freundtól azt is, miért gondolja, hogy ez a lépés a Bizottság érdekében állt volna.
Freund szerint ha nem lett volna megállapodás, a Bizottság megvárhatta volna az EU-csúcs végét is a döntéssel. Azonban nem ez történt. Szerinte ezzel jelezték Orbánnak a csúcstalálkozó előtt, hogy tartják magukat a megállapodáshoz. Freund szerint azonban Orbán nem bízott bennük ennyire.„Úgy gondolom, Orbán nem volt biztos benne, hogy a Bizottság betartja az egyezséget, ezért megvétózta Ukrajna pénzügyi támogatását. A Bizottság emiatt december 27-én berendelte a karácsonyi szabadságon lévő alkalmazottait, hogy az első 450 millió eurót át tudják utalni a magyar kormánynak.” Freund szerint ez tette lehetővé, hogy a február 1-jei rendkívüli EU-csúcson Orbán már nem vétózott.
A német politikustól megkérdeztük, mire számít a perben, amit az Európai Parlament indít a Bizottság ellen a feloldott 10,2 milliárd euró miatt.
Freund szerint ha az Európai Unió Bírósága követi a parlamenti képviselők érvelését, akkor a magyar kormánynak a teljes összeget vissza kell majd fizetnie. Az ilyen jellegű perek azonban több hónapig tartanak, így másfél éven belül nem vár ítéletet.
A brüsszeli kiutazásunkat az Európai Parlament támogatta.