Szerdán mások mellett Karsai Tamás XI. rendű vádlottat, 2014-2018 között az akkor még Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztérium uniós pénzek elosztásáért felelős helyettes államtitkárát és Barta-Eke Gyula XII. rendű vádlottat, a korábban Palkovics László vezette innovációs tárca alá tartozó, akkor IFKA Közhasznú Nonprofit Kft.-nek hívott állami cég 2019-2022 közötti vezetőjét (aki később a szintén Palkovics alá tartozó Autóipari Próbapálya Zala Kft. vezetőjeként dolgozott) hallgatták ki a több minisztériumot érintő korrupciós büntetőügyben. A vádirat szerint 2015-től 2022 tavaszáig az 54 vádlott több mint száz uniós pályázatot és 25 milliárd forintot érintő vesztegetésekben vett részt.
Az ügyészség Karsaira 4 év letöltendő börtönt és 2,8 milliós pénzbüntetést, míg Barta-Ekére 5 év letöltendő börtönt és 6,75 milliós pénzbüntetést kért. Emellett mindkettejüket büntetnék vagyonelkobzással is, aminek összege Barta-Eke esetében 124,5 millió forint, míg Karsai esetében 9,5 millió forint a vádirat szerint.
A bíró kérdésére sem Karsai Tamás, sem Barta-Eke Gyula nem ismerte el a bűnösségét, így mindkettejük ügyében tárgyalást tartanak majd, ha az előkészítő üléssorozat véget ért. Barta-Eke azt mondta, hogy szerinte a vádirat számos tény- és tárgybeli tévedésen alapul, amikre a tárgyalás során rámutatnak majd. Barta-Eke ügyvédje hosszasan ismertette bizonyítási indítványát, dokumentumok és levelezések beszerzését, valamint tanúmeghallgatásokat is kezdeményezett, míg Karsai ügyvédje 15 napot kért, hogy írásban benyújtsa az indítványát.
Szintén a szerdai előkészítő ülésen hallgatták ki a korábban Barta-Eke beosztottjaként dolgozó B. I. XIII. rendű és P. J. XIV. rendű vádlottakat. Rájuk ugyancsak letöltendő börtönbüntetéseket kért az ügyészség, valamint pénzbüntetéssel és közügyektől eltiltással is büntetné őket. Ők szintén mindketten tagadták bűnösségüket, így az ügyük ugyancsak tárgyalással folytatódik majd.
P. J. írásbeli nyilatkozatot is tett a bíróságon, ebben azt állította, hogy nem követte el azt, amivel H. A. XVIII. rendű vádlott és az ügyészség vádolja. Szerinte a vádhatósággal egyedüliként egyezséget kötött H. A. állításait „az ügyészség egy az egyben átemelte”, és nem vizsgálta azok valóságtartalmát.
Az előkészítő ülésekkel október közepén a Budapesti Környéki Törvényszéken indult büntetőpernek 54 vádlottja van, akik az ügyészség szerint 2015-től 2022 tavaszáig több mint száz uniós pályázatot és 25 milliárd forintot érintő vesztegetésekben vettek részt. Az eddigi előkészítő üléseken öt volt pénzügyminisztériumi dolgozó, köztük három osztályvezető – a III., IV. és IX. rendű vádlottak –, valamint néhány sokadrendű vádlott már elismerte a bűnösségét. A perről korábban ebben, ebben, ebben, ebben és ebben a cikkben írtunk.
A „széles körben kiterjedt korrupciós bűncselekmény gyanújával” kapcsolatos első hír 2022. április 20-án jelent meg, amikor a Pénzügyminisztérium igen szűkszavú közleményben bejelentette, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali vesztegetés elfogadása bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt őrizetbe vette a tárca három pályázatkezelő munkatársát. A kormánypárti Magyar Nemzet azt írta, hogy „több minisztériumban is lecsaptak” olyanokra, „akik pályázatok kedvező elbírálásáért cserébe kenőpénzt fogadtak el”, de a lap szerint csak „alacsony rangú bürokraták (…) osztályvezetői szintig terjedő kis hálózatról rántották le a leplet”.
Néhány nappal később aztán kiderült, hogy a Miniszterelnökség egy főosztályvezetője és egy pénzügyminisztériumi helyettes államtitkár, K. T. is érintett lehet az ügyben, és hogy „kis hálózat” helyett valójában 54 személy és több mint száz EU-s, illetve hazai forrásból finanszírozott pályázati program 25 milliárd forintja érintett az ügyben. A nyomozás során több mint 300 érintett pályázatot vizsgáltak meg, és az ügyben akkora az iratanyag – nagyjából 100-120 ezer oldalnyi –, hogy a bírósági informatikai rendszer lefagyott, amikor megpróbálták feltölteni. Csak a vádirat mintegy 400 oldalas.
Ahogy azt korábban mi is megírtuk, az ügyészség szerint az ügy főbb szereplői egymás között tolvajnyelvet használtak, különféle álnéven vagy becenéven emlegették a többieket: Pumukli, Pulykahusi, Faszfej, Okos madár, Kudlik Juli és Görögsali. A másodrendű vádlott az Öreg, a bűnösségét múlt héten beismerő harmadrendű a Kedves álnevet kapta, a helyszíni ellenőrzéseket Gestapónak nevezték. Az elsőrendű vádlott a korábban megjelent hírek szerint a konspiráció részeként butatelefont is beszerzett, amit évente cserélt.
A nyomozás azután indult el, hogy az ügy egyik szereplője nejlonzacskóba csomagolt készpénzzel akart luxusautót vásárolni egy szalonban. Ez a személy minden bizonnyal az I. rendű vádlott, dr. K. T. volt, aki a második előkészítő ülésre – amelyen idézés nélkül jelent meg, és amelyről ugyanúgy ki kellett vezettetnie a bíróságnak, mint az első ülésről – egy fehér nejlontáskát is hozott, amit korrupciós szatyornak nevezett.
Őt egyébként a bíróság egyelőre nem hallgatta ki – a II. rendű vádlottat igen, ő tagadta a bűnösségét –, rá januárban elmeorvosi szakértői vizsgálat vár (miután egy korábbi, november eleji vizsgálaton az ügyvédje hiányára hivatkozva nem működött együtt). A tárgyalást vezető bíró korábban azt mondta, hogy ha K. az új időpontra nem megy el, akkor letartóztatják, ha elmegy, de ismét ellenáll, akkor pszichiátriai kezelésre, zárt osztályra küldik.