Emmanuel Macron a szélsőjobbot és a baloldalt hibáztatta a politikai káosz miatt és nem nevezte meg, kit jelöl miniszterelnöknek Barnier lemondása után

külföld
december 05., 20:27

Miután a francia törvényhozás megbuktatta a kormányt, csütörtök este tévébeszédet mondott az elnök, Emmanuel Macron. A negyedórás beszédében megköszönte Michel Barnier munkáját. Arról beszélt, hogy sokak szerint nem kellett volna elfogadni a miniszterelnök lemondását, de vállalja a döntéséért a felelősséget. A napokban kialakult politikai válság miatt a törvéynhozás szélsőjobboldali és baloldali tagjait okolta, akik szerinte a káoszban érdekeltek és valójában már a következő elnökválasztásra koncentrálnak szerinte.

Emmanuel Macron tévébeszéde 2024. december 5-én.
photo_camera Emmanuel Macron tévébeszéde 2024. december 5-én. Fotó: LUDOVIC MARIN/AFP

Szerdán kevesebb mint három hónappal beiktatása után elbukott a bizalmatlansági indítványon a Michel Barnier vezette centrista-konzervatív francia kormány. Szerdán este 311 képviselő szavazott igennel az indítványra, miközben annak sikeréhez 298 szavazat is elegendő lett volna. Az indítványt, amelyikről végül szavaztak, a baloldali összefogás nyújtotta be. Barnier kormányának bukásához a költségvetés elfogadása körüli politikai viták és a Le Pen vezette jobboldal és a szélsőbaloldal kooperációja vezetett. Szeptember eleji miniszterelnöki kinevezése után Barnier úgy fogalmazott, hogy prioritása a francia költségvetési hiány csökkentése és az ország pénzügyeinek rendbetétele. Ennek érdekében olyan költségvetést javasolt, amely 60 milliárd eurós adóemelést és kiadáscsökkentést tartalmaz. A célja az volt, hogy az idén az előrejelzések szerint 6 százalék feletti költségvetési hiányt jövőre 5 százalékra csökkentse.

Macron csütörtökön arról beszélt, hogy nem lesznek előrehozott választások, jelölni fog új kormányfőt. Rengetegszer használta a kompromisszum kifejezést. Azt ígérte, olyan embert jelöl a francia kormány élére, aki meg tud egyezni a különböző politikai frakciókkal és el tudja fogadtatni a költségvetést. Politikai frázisként új korszakot hirdetett meg és kiemelte Franciaország elmúlt sikereit, leginkább a sikeres párizsi olimpiát.

Most azonban nem nevezte még meg, ki lehet ez a kompromisszumkész kormányfő, aki megpróbálhat majd kiegyezést hozni a megosztott Nemzetgyűlésben. A találgatások most leginkább François Bayrou felé mutatnak. Ő Macron régi szövetsége és tapasztalt centrista politikus. Az elnök azt ígérte, napokon belül megnevezi jelöltjét. A siettség azért sem árt, mert eközben a szakszervezetek országos sztrájkokat hirdettek, amelyek az oktatástól a légi közlekedésig számos területet megbéníthatnak.