
„Nem is tudom, mit mondjak nektek.” (Al Pacino)
Jó reggelt és jobb levegőt! Újra itt a reggeli – és nem az egyetlen – hírlevél, benne az elmúlt nap fontosabb anyagaival.
Kivételes történés a NER 15. évében: a MOME-n győzött a hallgatói forradalom, lemondott a rektor és a helyettesei is, miután Koós Pál 27-3-ra bukta el a saját maga által kezdeményezett bizalmi szavazást.
Győztek a tiltakozók, a rendőrség beismerte, hogy hibázott a megölt japán nő ügyében, az elmúlt egy évben elutasított feljelentéseket újra átnézik, összesen hat ember ellen indult fegyelmi.
Lázár János közölte, hogy a Rákosrendezővel kapcsolatos összes kormányzati kérdés az ő hatásköre alá kerül, de Karácsony Gergely szerint a miniszter láthatóan nem olvasta el az adásvételi szerződést.
Orbán Viktor fogadja Alice Weidelt, a német AfD társelnökét, ez pedig még fél éve is elképzelhetetlen volt.
Don Corleone és XIV. Lajos is szóba került a Nézőpont Intézet „Fake news a világsajtóban, Brüsszeli források – Magyar szócsövek” című kutatásának bemutatóján: a Transparency International korrupcióérzékelési indexe és az amerikai belügyekbe való bele nem szólás kicsit elvitte ugyan a hangsúlyt, de a világ legbonyolultabb diáján a Nézőpont leleplezte a nemzetközi hálózatok működését.
Repülőrajtot vett az infláció: januárban 5,5%-kal nőttek az árak, az élelmiszerek 6%-kal drágultak. „Kedvezőtlen és kellemetlen meglepetés, rendkívüli adat” – reagáltak az elemzők a vártnál sokkal magasabb januári inflációra, ami ismét a legmagasabb Európában. Nagy Márton talán egy picit korán hirdetett győzelmet az infláció fölött.
A kormány túltolta az idénymunka szigorítását, a munkaadók szerint lehetetlen helyzetbe hozták őket: a közterhek 62 százalékkal nőttek egy év alatt, és más ponton is szigorítottak a HVG szerint senkivel nem egyeztetett rendeletben.
Trump azt javasolta, „szabaduljon el a pokol”, ha a Hamász nem adja vissza a túszokat, és belengette azt is, hogy visszatartja a Jordániának és Egyiptomnak adott segélyeket, ha nem fogadják be a Gázából áttelepített palesztin menekülteket. Benjamin Netanjahu a tűzszünet befejezésével fenyeget. (Egyébként több okból is valószerűtlen Trumpék sztorija az 50 millió dolláros gázai óvszercsomagról.)
Elon Musknál jóval kisebb figyelem jut rá, de nagyon fontos szerepet kapott Trumptól a Project 2025 egyik vezető szerzője, Russell Vought, aki az állam visszanyesését ígérve első lépésként a Wall Streetnek tett óriási szívességet az amerikai állampolgárokkal szemben.
Amerika felfüggeszti az orosz–ukrán béketerv előkészítését, előbb még az európai NATO-szövetségeseikkel egyeztetnek róla, így azt a februári müncheni konferencián még nem is mutatják be. Trump azt szeretné, ha az európaiak még több amerikai fegyvert vennének Ukrajnának, ami szerinte „egy napon orosz lehet”, de „az is lehet, hogy nem”, illetve elmondta, hogy az amerikai segélyekért cserébe Ukrajnától ritkaföldfémeket akar. Volodimir Zelenszkij szerint Európa nem tudja garantálni Ukrajna biztonságát az USA nélkül.
A Politico hírlevele szerint Kína gyorsan átveheti a USAID helyét a fejlődő térségekben, ami jelentősen befolyásolhatja a a globális versenyt.