Ahogy mostanában mindig, kedden is megdőlt a napi halálozás rekordja, 84 elhunyttal. A kórházban ápoltak száma közelít az ötezerhez, és majdnem 350-en vannak lélegeztetőgépen. A minták több mint negyede pozitív, vagyis a lassan bővülő tesztelés sem képes követni a járvány terjedését.
A kormány szerint a halálozás alapján lehet leginkább megítélni, mennyire védekezik sikeresen egy ország. Ilyen szempontból az Európai Unióban csak Csehországban és Belgiumban rosszabb a helyzet. A diagramon az elmúlt hét egymillió főre vetített napi halálozási átlagai láthatók:
Operatív törzs: Kedden új korlátozásokról dönthet a kormány
Gulyás Gergely miniszter hétfőn arra utalt, hogy tovább szigoríthatják a maszkviselést a sportrendezvényeken, és később akár teljesen kitilthatják a nézőket.
Maszkviselés a vendéglátóhelyeken: ki érti ezt?
Bonyolultra sikerült a kormányrendelet, amit Szily László segített értelmezni. Az éttermekben nem, a kiskocsmákban, talponállókban és büfékben viszont komoly változást hozhat az új szabályozás.
Belehalt a fertőzésbe az egri kórház szülész-nőgyógyász főorvosa
Dr. Hercska Gyula 1967 óta dolgozott az osztályon.
Szlávik: Már nem lehet megállapítani, ki, hol kapta el a fertőzést
Az infektológus szerint olyanok is kórházba kerülnek, akik vigyáznak magukra, maszkot viselnek, nem járnak tömegrendezvényre.
Koronavírusos a salgótarjáni és a miskolci polgármester
Előbbi tünetmentes, utóbbinak enyhe tünetei vannak. Otthonról dolgoznak.
Mit vigyél magaddal kórházba járvány idején?
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara praktikus tanácsokkal látja el azokat, akik a fertőzés vagy más miatt szorulnak kezelésre.
Fehér díszkivilágítást kap a Lánchíd
Az egészségügyi dolgozók tiszteletére.
Továbbra sincsenek hivatalos adatok az iskolai fertőzésekről. Tankerülete, igazgatója válogatja, mennyire átlátható a helyzet.
Nyíregyházán és Tiszafüreden is meghalt egy-egy tanár, Ercsiben pedig három napra bezárt egy iskola, mert nem maradt elég egészséges pedagógus. Egy budapesti tanár elmondása szerint náluk négyen fertőződtek meg, de a tankerület megtiltotta, hogy az igazgató értesítse a szülőket.
Az iskolahelyzetről szóló cikkünk szerint előfordul, hogy a krónikus betegséggel küzdő tanárokat inkább lebeszélik a távmunkáról, mondván, úgysem engedi a tankerület. A kontaktkutatás és tesztelés az iskolákban is alig működik.
Sok szülő és tanár legalább részben online oktatást szeretne, ami rosszul érintené a hátrányos helyzetű gyerekeket. Az őket tanító iskolákban maradnának a bejárásnál. Esti közleményében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete az oktatás összeomlásáról ír, és digitális munkarendet sürget.
Olaszország elkerülné a teljes lezárást, de hamarosan újabb korlátozásokat jelentenek be. Fertőzöttség szerint csoportosítják a régiókat, Lombardia, Piemont és Calabria helyzete a legaggasztóbb. Az előrejelzések szerint a legtöbb régióban drámai lesz a helyzet november végére.
Németországban antigéntesztekkel fogják szűrni az idősotthonok lakóit, dolgozóit és látogatóit. Így kerülnék el, hogy látogatási tilalmat kelljen bevezetni. Az ország legismertebb intenzívellátás-szakértője a halasztható műtétek felfüggesztését sürgeti. A berlini kormány nyitott erre, de a tartományi vezetők kezében a döntés.
Hiába a részleges országos lezárás, sokan nem tartják be a szabályokat Franciaországban, ezért éjszakai kijárási tilalom jöhet Párizsban és környékén. Az egészségügyi miniszter szerint a fővárosban fél percenként megfertőződik, és 15 percenként kórházba kerül valaki.
Mindenkit letesztelnének Liverpoolban, a tünetmenteseket is. Ha beválik, karácsonyig milliókra terjesztenék ki a programot, szerte Nagy-Britanniában.
Belgiumban annyira megteltek a kórházak, hogy helikopterekkel kénytelenek Németországba szállítani lélegeztetésre szoruló betegeket. Liège-ben már nincs szabad intenzív ágy.
Szigorításra készül a holland kormány. A hírek szerint bezárják a múzeumokat, színházakat, mozikat.
Szigorítást követel a spanyol kormánytól Kasztília és León tartomány vezetése. Közben a kormány 110 millió eurós csomaggal segíti a művészeket és kulturális dolgozókat, és 475 millió euróval az Air Europa légitársaságot.
Éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be Görögország egyes területein. Bezárják az éttermeket, kocsmákat, színházakat és múzeumokat.
Szingapúrban minden hét évnél idősebb gyerek köteles lesz használni a covid-appot, ami jelzi, ha veszélyes kontakttal érintkeztek.