Ifj. Joseph R. Biden, a Demokrata Párt elnökjelöltje megnyerte Pennsylvaniát, ezzel az elnökválasztást is. Az állam húsz elektorával együtt már 273 elektort tudhat maga mögött, többet, mint amennyire minimálisan szüksége volna a győzelemhez, vagyis ezzel a csak Joe-ként emlegetett, veterán demokrata politikus lett az Egyesült Államok 46. elnöke. Egyben 78 évével az amerikai történelem eddigi legidősebb hivatalba lépő államfője is.
Hogy Joe Biden hogyan jutott idáig, és mit várhatunk tőle, arról Magyari Péter cikkében olvashatnak.
Ha azt vesszük, hogy a választások előtt a közvélemény-kutatások Biden fölényes győzelmét vetítették előre, a végeredmény nem meglepetés. Fölényes győzelemről azonban szó sem volt, az amerikai történelem egyik legkiélezettebb választási küzdelmét nyerte meg.
Bár azt már biztosan állíthatjuk, hogy Biden megnyerte a választást, annak a végeredménye még nem ismert. Még mindig számolják a szavazatokat négy államban, Arizonában, Észak-Karolinában, Georgiában és Nevadában, és mind a négy helyen olyan szoros a verseny, hogy egyelőre nem lehet győztest hirdetni. Bármelyikük is nyerjen ezekben, az immár csak statisztikai adat, az elnöki poszt sorsát nem befolyásolja. Bár Biden legitimitását nagyban növelné, ha még tudna szerezni elektori szavazatokat.
Hogy mennyire volt kiélezett a verseny, azt jól jelzik a szavazatszámlálás napjaiban írt összefoglaló elemzéseink címei is:
Igazi hullámvasút volt tehát az elmúlt három éjszaka. Az elnökválasztás esélyei így alakultak fogadóirodáknál:
Hogy ez így alakult, abban nagy szerepet játszott a koronavírus-járvány, illetve az, hogy a két párt hogyan reagált a helyzetre. A demokraták arra buzdították támogatóikat, hogy saját és mások egészsége érdekében ne személyesen, hanem levélben szavazzanak. Trump ellenben már hónapok óta alaptalanul a csalás melegágyaként emlegette az Egyesült Államokban évtizedek óta bevett, bizonyítottan működő levélszavazást, és személyes szavazásra buzdította a híveit.
Bizonyos államokban, például Texasban és Floridában a helyi szabályok engedték, hogy a levélben érkező szavazatokat rögtön beérkezésükkor, bőven a szavazás napja előtt feldolgozzák. Ezekben az államokban ezért a választás éjszakáján elsőre Joe Bidennek kedveztek az eredmények, mert csak később kezdték összesíteni a szavazás napján személyesen leadott, javarészt Donald Trumpra érkezett szavazatokat, amikkel mindkét államban meg is fordult az eredmény.
Michiganben, Pennslyvaniában és Wisconsinban ennek ellenkezőjét láttuk. Itt a levélszavazatokat csak a szavazás napján kezdték egyáltalán kibontani. Így eleinte Donald Trump került fölénybe, helyenként látszólag behozhatatlanba. Pennsylvaniában például a szavazatösszesítés egy pontján Trump csaknem hétszázezer szavazattal vezetett Biden előtt. Aztán ahogy megkezdték a levélszavazatok feldolgozását, úgy vált előbb szorosabbá az állás, majd fordult át az eredmény. Végül Biden, ha szorosan is, de biztosan nyerte mindhárom államot – Wisconsinban nagyjából ugyanolyan arányban, mint Trump Hillary ellen négy éve, Michiganben és Pennsylvaniában bőven nagyobb fölénnyel, mint négy évvel korábban Trump.