Matolcsy György jegybankelnök a növekedés.hu portálon hétfőn megjelent cikkében arról értekezik, hogy Magyarország megkísérelhetné átvenni a világ egyik legsikeresebb országának módszereit. Melyik ez az ország? Az Egyesült Arab Emírségek.
A jegybankelnök azt írja, hogy az Emírségek sikere mélyén egy olyan vízió áll, amelyet vezetők nemzedékei adtak át egymásnak. Ez a jövőkép egy biztonságban és békében élő országot vázolt fel, amely nyitott a világra, egyenlőséget teremt népeinek, jogállam, egyenlő lehetőséget ad a munkára, befektetésre, tanulásra és az egyén kreatív képességeinek kibontására. "Elismeri, hogy a gazdaság irányítja a politikát, ezért sem tűri meg a korrupciót. Az államot pedig a jó üzleti környezet kiépítésére használja, és hagyja virágozni a vállalkozásokat."
A jegybankelnök mindezt arról az országról írja, amely:
A lányát bezárva tartó Mohammed bin Rashid Al Maktumról, Dubaj sejkjéről Matolcsy is ír, de persze nem ebben a kontextusban. A sejket a világ egyik legsikeresebb és legokosabb vezetőjének nevezi, és idéz is tőle, miszerint: "A legnagyobb akadály, ami meggátolja az embereket a lehetetlen megkísértésétől, az a hiedelem, hogy a lehetetlen létezik, így a legnagyobb tett az, ha ráébresztjük őket arra, hogy semmi sem lehetetlen".
A magyar jegybankelnököt teljesen elvarázsolták az Emírségek, különösen Dubaj gazdasági sikerei. "1971 és 2020 között Dubaj világvárost épített, miközben 50 év alatt a dollár értéke 8-ad részére csökkent" - írja a jegybankelnök. "A felhőkarcolók világában találunk média-városrészeket, internet-várost, technológiai laboratóriumokat, világelső kikötőket és repülőtereket, alumínium feldolgozó óriásvállalatot, dinamikus ingatlanpiacot, világszínvonalú szállodákat és vendéglátást, Iszlám alapú és nyugati bankrendszert." Hogy mindezt hogyan, milyen nagyon igazságtalanul és elnyomó módon működteti például az, akit Matolcsy az egyik legokosabb embernek nevez, azt már a jegybankelnök nem említi.