A Moszkvával rendkívül szoros kapcsolatban álló német exkancellár, Gerhard Schröder beperli a német parlamentet, hogy így állítsák helyre parlamenti privilégiumait, melyeket még májusban vettek el tőle, miután nem volt hajlandó elhatárolódni Vlagyimir Putyintól.
A Financial Times beszámolója szerint Schröder ügyvédje, Michael Nagel pénteken közölte, hogy beadták a keresetet egy berlini bíróságon, mivel szerintük a Bundestag költségvetési bizottságának döntése Schröder irodájának bezárásáról jogszerűtlen volt. Az ügyvéd szerint a bizottság azzal érvelt, hogy az egykori kancellárnak már nincsenek fennálló hivatali tennivalói, ugyanakkor arra nem tértek ki, hogy mi tekinthető annak, hanem rövidre zárva a kérdést, az iroda bezárása mellett döntöttek.
A kereset szerint ugyanakkor a lépés egy abszolutista monarchiához jobban passzol, semmint egy demokratikus, a jogállamiság elvei mentén működő államhoz.
Schröder az elmúlt hónapokban került a kritikák kereszttűzébe Németországban, mivel a Putyinnal régóta szívélyes kapcsolatban lévő német politikus Ukrajna megtámadása után sem akarta hátrahagyni az orosz energetikai cégekben vállalt megbízásait. A Rosznyeft igazgatótagságát végül májusban otthagyta, de az Északi Áramlat részvényeseit összefogó bizottságban a mai napig szerepet vállal. Schröder a háború kitörése előtt még Kijevet vádolta azzal, hogy csak pánikot kelt a háború emlegetésével, míg áprilisban arról beszélt, hogy nem hiszi, Putyin tehetne azokról a háborús bűnökről, melyeket a beszámolók szerint orosz katonák követtek el.
A Bundestag költségvetési bizottsága viszont nem Schröder orosz kapcsolatait vagy a háborúról kifejtett nézeteit hozta fel, amikor megvonták tőle a privilégiumait, hanem azzal indokolták a döntést, hogy már nem lát el a tisztségéből eredő kötelezettségeket.
Akkoriban a német parlament ügyeit ismerők arról beszéltek, hogy a bizottság el akarta kerülni annak látszatát, hogy ellentmondásos véleménye miatt büntetik az exkancellárt. A döntést megelőzően Schröder több mint 400 ezer eurót kapott évente az államtól, hogy irodáját és személyzetét fenntarthassa.
Schrödertől pártja, az SPD is próbált megszabadulni az elmúlt időszakban, de a kizárási kezdeményezések egyelőre nem jártak sikerrel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.