Oroszország azzal vádolja Ukrajnát, hogy célzott csapásokat hajtott végre Herszon és Luhanszk városokban, olyan helyi tisztviselők ellen, akik együttműködtek Moszkvával.
Legalább öt HIMARS-rakéta csapódott a központi közigazgatás épületébe Herszon városában. Ez egy olyan épület, amit az orosz csapatok márciusban elfoglaltak, miután megérkeztek a Krímből.
Luhanszk városában egy oroszpárti ügyész és helyettese meghalt, miután felrobbantották az irodájukat. Az orosz TASZSZ hírügynökség azt jelentette, hogy a támadásban Szergej Gorenko, a 2014-ben felállított orosz bábkormány, a Luhanszki Népköztársaság főügyésze a helyszínen meghalt.
Volodimir Zelenszkij elnök főtanácsadója, Mihajlo Podoljak szerint ugyanakkor nem Ukrajna áll a pénteki luhanszki robbanás mögött. Az ukrán álláspont az, hogy vagy valamilyen alvilági leszámolás vagy a szemtanúktól való megszabadulásra tett orosz kísérlet történhetett.
Az biztos, hogy ezek a támadások elbizonytalanítják Oroszország helyi megbízottjait Ukrajna területén. A Kreml népszavazásokat tervezett Herszonban, a szomszédos Zaporizzsja régióban, valamint Donyeckben és Luhanszkban - azokban a térségekben is tehát, amelyeket Moszkva közel nyolc éve részlegesen ellenőriz. A terveket azonban alaposan átszabta az orosz katonai offenzíva megtorpanása - az ukrán fegyveres erők masszív ellentámadással visszafoglalták Harkiv régió közel teljes területét.
A herszoni rakétacsapás akkor történt, amikor a régiót megszálló orosz illetve kollaboráns csapatok vezetői találkoztak a helyi kormányzat és bíróság épületében. A találkozón részt vettek az orosz ellenőrzés alá vont falvak és városok katonai-polgári képviselői is.
A fenti támadásokkal összefügghet az az akció, amiről az oroszok által megszállt Melitopolból érkezett hír: Ivan Fedorov, a város polgármestere ugyanis erős robbanásokról számolt be a Telegramon.
Bergyanszkban eközben megölték egy köztisztviselőt és feleségét, akik a város területi választási bizottságát vezették az Oroszországhoz való csatlakozásról szóló népszavazáson.
Az oroszok által támogatott szeparatista hatóságok egyértelműen Kijevet okolják ezekért támadásokért, de Ukrajna nem vállalta a felelősséget, a hadsereg nem kívánta kommentálni sem a robbanásokat. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.