A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) sajnálattal vette tudomásul a Liu testvérek, Shaolin Sándor és Shaoang országváltási szándékát, köszönetet mond a közösen elért sikerekért Magyarország első téli olimpiai bajnokainak, és lezártnak tekinti a testvérekkel fennálló jogviszonyt.
Erről határozott a szövetség a keddi rendkívüli elnökségi ülésén. Magyarán: több hetes huzavona után a Kósa Lajos vezette szövetség ingyen engedte el az olimpiai bajnok testvérpárt, pedig korábban több százmilliós lelépési pénz megfizettetésével fenyegetőzött.
A Liu testvérek augusztusban jelentették be, hogy követnék az edzőjüket, az egy hónappal azelőtt távozott Csang Csing Linát Kínába, hogy vele folytathassák a felkészülésüket. Országváltásról akkor még nem volt szó. A hír után Kósa Lajos azt mondta: „A Liu-fivérek magyarok. Magyar színekben versenyeztek és magyar színekben fognak versenyezni. A magyar himnusz dobogtatta meg a szívüket, és az FTC versenyzői ma is ”
Néhány hónapnyi csönd után november elején robbant a bomba: Shaolin Sándor és Shaoang a MOKSZ hozzájárulását kérték az országváltásukhoz vezető folyamat megindításához. Gyulay Zsoltot, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökét nem érte váratlanul a hír: „...múlt héten beszéltem a fiúkkal. Lehetett látni előre, hogy valami nem jól alakul ebben az ügyben, mivel az edzőjük, Lina elment Magyarországról, ők pedig őt akarták követni.”
Kósa Lajos nehezen tért napirendre a történtek fölött. A Nemzeti Sportnak azt nyilatkozta, hogy 100-150 millió forintos móka lehet a Liu testvérek országváltása. A szövetség másnap szentesítette is mindezt: mehetnek, ha visszafizetnek mindent, amit az elmúlt három évben rájuk költöttek. A Telex számításai szerint ez akár 300 millió forint is lehet.
Kósa még tett egy-két harcias nyilatkozatot, azt is elmondta, hogy neki mindegy, hogy „szponzor, szövetség vagy bárki fizeti ki” a háromszázmilliót a fiúk szabad versenyzéséért cserébe. Ekkor szólaltak meg a versenyzők, akik felfedték döntésük hátterét: „A bizalomvesztés és a bizonytalanság miatt döntöttük el, hogy országot váltunk – úgy határoztunk Ádóval, ha a magyar szövetség ragaszkodik a költségek megfizetéséhez, akkor mi magunk álljuk. Még akkor is, ha nem értünk egyet vele, és ha a rövid pályás gyorskorcsolyázás nemzetközi történetében sincs példa hasonlóra.”
Ezután váratlan fejlemény történt. Kubatov Gábor FTC-elnök - nála versenyeztek klubszínekben Liuék - odaszúrt egyet Kósának: „Elsősorban hazánknak veszteség. Szerintem ez egyetlen dolgon múlt, hogy a szövetségnek nem sikerült megegyezni az edzőjükkel. A Fradi mindent megtett, próbáltunk közbelépni, kommunikálni, de a szövetség úgy döntött, hogy az ő edzőjüket nem fizeti tovább. Nem mentem bele mélyebben, hogy mi ennek az oka, csak fájdalmas. Két nagyon jó gyerekről van szó”
És még nem volt vége, Kósa pár héttel később - december elején jártunk már ekkor - újabb pofont kapott, ezúttal a legmagasabb helyről. Maga Orbán Viktor kívánt sok sikert a fiúk új kalandjához, szavait egy szelfivel is nyomatékosította. Sakk-matt. A Nemzeti Sport még kedden is megkérdezte a miniszterelnököt az ügyről. Orbán lényegében azt mondta, hogy most derül ki, mennyit ér a magyar korcsolyasport:
„Most majd kiderül, hogy amíg ők a kirakatban beemelték a világ élvonalába a magyar korcsolyasportot, addig hátul, a műhelyben dolgoztak-e a szakemberek. Ha dolgoztak, akkor nem tűnünk el a korcsolyázás térképéről.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.