„Az alapítványosított egyetemek részvételének felfüggesztése a Horizon Europe és az Erasmus+ programokban nagyon súlyosan érinti az érintett intézmények diákjait, oktatóit, kutatóit és egyéb alkalmazottait. Ezért a csapásért azonban nem az Európai Unió, hanem kizárólag a magyar kormány a felelős”
- közölte szerdán az Oktatói Hálózat (OHA), a magyar felsőoktatásban dolgozó oktatók és kutatók autonóm szerveződése. Mint írták, az Unió egyszerűen „érvényt szerzett annak a helyes elvnek, hogy nem átlátható működésű szervezetek kezébe közpénzt adni nem szabad.”
Az OHA az alapítványosítás Magyarországon megvalósult módját kezdettől fogva ellenzi. Úgy vélik azonban, hogy a kialakult helyzetben is volna arra lehetőség, hogy az érintettek ne essenek el a két európai program által nyújtott támogatásoktól. Ehhez a kormánynak az átláthatóság és integritás biztosítása érdekében a következőképpen kellene megváltoztatnia a kuratóriumok jogállásáról szóló törvényt:
Eközben a Szegedi Tudományegyetemet működtető alapítvány kuratóriumi elnöke, Szabó Gábor azt nyilatkozta, hogy az SZTE még nem kapott hivatalos értesítést az Európai Bizottság döntéséről. Ettől függetlenül a kuratórium már egyeztetett egy vészmegoldásról: EU-s támogatás híján az egyetem saját forrásból biztosítaná a hallgatóinak az ahhoz szükséges összeget, hogy külföldi egyetemen tanulhassanak.
Magyari Péter friss cikke a témában: A kormány megpróbálta átverni az EU-t, de a magyar egyetemek jártak pórul
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.