Második epizódjához érkezett a Tyúkól, e heti vendégünk Kun Zsuzsi, a Qubit újságírója.
Miről lesz szó? Az izlandi nősztrájk kapcsán például arról, hogy hova kéne még fejlődünk érdekérvényesítésben, a demográfiai kerekasztaltól eljutunk a klímaszorongásig és alaposan kibeszéljük Sophie Turnerék válását – hiszen ahhoz mindenki rettenetesen jól ért.
Mindez jobban kifejtve:
- 00:43 Izlandnak és Magyarországnak is van hová fejlődnie, Luxemburghoz képest pláne.
- 4:38 Hajlamosak vagyunk több munkát vállalni önkéntes alapon.
- 12:13 Problémák, amiket a nők méhe oldhat meg: migránskérdés és jégkorszak. A demográfiai kerekasztalon majdnem több a püspök, mint a nő. Novák Katalin is a modern kor asszonya.
- 14:45 A TikTok-felhasználóknak több száz érvük van, miért nem lesz soha gyerekük. Az egyik az, hogy mert csak. Klímaszorongás, válság válság hátán.
- 18:42 Vajon azért nekünk van a legcsaládbarátabb kormányunk, mert a mi politikusainknak van a legtöbb gyerekük? Fogamzásgátló tabletták, robotok, pénz, mesterséges intelligencia. Gyerekgyártósor. Itt élned, szülnöd kell.
- 26:22 Populáris és radikális feminizmus és a reprezentációs küzdelmek. Nóra nem ért a gépgyártáshoz, Zsuzsi igen, csak jól titkolja. Hanna egyetlen dologhoz ért.
- 31:00 Már megint TikTok: főzős videók, magas sarkús férfiak és algoritmusrasszizmus. Tippek, trükkök mosogatáshoz – hol máshol, mint egy női podcastban.
- 34:57 Megsajnáljuk Novák Katalint. Aztán eszünkbe jut a sajtos stangli, amit Ferenc pápának sütött, ezért szünetet tartunk. A mangós Schoko Bananen zsákutca.
- 37:00 Celebválások, médiahacacárék. Sophie Turner és Joe Jonas, Britney Spears és Justin Timberlake. Ha empátiát akarsz kiváltani, tegyél oda egy gyereket. A sajtó a századközepi normáknál ragadt. Könnyebb dobozokban felfogni a világot.
- 49:14 A tömegmédia rengeteg változást hozott a celebkultúrában, főleg a nők kárára. Mindennapi szorongásaink, döngő lépteink. Tökéletes anyák, szexszimbólumok, túlszexualizált női testek. Popkultúra = pornóipar.
- 56:30 Bemész a kommentszekcióba, és mindennek vége. Hol a nőpajtási egység? Coelhói magasságok, közösségileg levont következtetések.
- 1:03:36 Miért nem szólt senki előbb, hogy nem minden igaz, amit a közösségi médiában látunk? Gyerekek, óvatosan twitterezzetek!
Olvasnivalók, amik szóba kerültek (vagy nem kerültek), de nagyon ajánljuk őket:
- Izlandon a miniszterelnök is sztrájkolt.
- Magyarországon közel tizennyolc százalékkal kevesebbet keresnek a nők, mint a férfiak, a szellemi munkát végzők esetében harminc százalékkal visz haza kevesebbet egy nő.
- Több fizetetlen munkát, feladatot vállalunk el önkéntes alapon.
- Hanna cikke: azt kommunikálni a nők felé, hogy csak rajtuk múlik, mennyi a fizetésük, gyakorlatilag áldozathibáztatás.
- Be ne köszöntsön a jégkorszak: Novák Katalin demográfiai kerekasztala és annak résztvevői.
- Pedig a fiatalok számára fontos szempont, hogy védjék a környezetet.
- Cikk a Szabadnemen: a nők egy privilegizált, fogamzásgátláshoz hozzáférő, életéről döntő része a klímaválság, a szociális háló és az ellátórendszer hiánya, a lakhatási és gazdasági (konverziós) válság miatt nem szül. A nők nagy részének pedig nincs választása.
- Gyurcsány alatt minden jobb volt? A kormány nincs teljesen képben a számokkal kapcsolatban.
- Mészáros Juli: Felháborító: egy nő szült két gyereket, évekig otthon volt velük, majd dolgozott pár hónapig, amíg az apa vigyázott rájuk.
- Mészáros Juli: Britney Spears könyve nem azért fontos, mert kiderül belőle, hogy Justin Timberlake rohadék volt.
- Sarah Petersen a Washington Postban: az anyák archetipikus szerepe sokkal jobban rögzült a társadalomban, mint az apáké.
- Segítséget kérsz a Facebookon? Tuti kinyírnak!
- Fontos könyv Erin Meyerstől, az Oaklandi Egyetem celebkultúrát tanulmányozó professzorától: Dishing Dirt in the Digital Age: Celebrity Gossip Blogs and Participatory Media Culture.
- És még egy, Karen Ross szerkesztésében: The Handbook of Gender, Sex, and Media.
Podcastunk kéthetente jelentkezik új vendéggel, új tartalmakkal, és meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is.