„Ön nem tilthat ki (egy emailben főleg nem) a gyermekotthonokból egy európai parlamenti képviselőt” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője egy Fülöp Attilának, a BM államtitkárának írt válaszposztban.
Az előzmény az, hogy miután Magyar szombaton, országjárása részeként megpróbált bemenni a Nyírszőlősi Befogadó Gyermekotthonba, hogy megnézze a körülményeket és ajándékot adjon a gyerekeknek, de az intézmény vezetője nem engedte be.
Magyar ezt sérelmezte, hiszen EP-képviselőként törvény adta joga informálódni az állami intézményekben és videót publikált az esetről. Ebben megemlítette, hogy a főigazgató azt is megtiltotta, hogy a nyírszőlősi otthonban dolgozó szakemberek átvegyék a Tisza önkéntesei által a gyerekeknek felajánlott játékokat és csomagokat.
Fülöp Attila szintén az Fb-n reagált a videóra, többek között azt írva, hogy
„Az egészségügyi, az oktatási és a szociális intézményrendszer működtetése tagállami hatáskör. Ebből következően az ezekben az intézményekben tett látogatások az Ön Európai Parlamentben végzett munkáját nem segítik, ezért további »képviselői látogatására« a jövőben nem tartunk igényt, és nem biztosítunk rá lehetőséget.”
Erre reagált most Magyar, a következőképpen lefestve a jogi alaphelyzetet:
„Az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló tv 17. Paragrafusa szerint az állami szervek kötelesek az Európai Parlament képviselői részére a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni. Az Európai Unió Alapjogi Chartájának a 24. cikke foglalkozik a gyerekek jogaival. (1) A gyermekeknek joguk van a jólétükhöz szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Az Alapjogi Charta az uniós jog része, ennek ellenőrzése és betartása az ön állításával szemben, nem nemzeti hatáskör. Ha önök akadályoznak az európai parlamenti képviselői munkám ellátásában, azzal a gyermekek és a szakdolgozók érdekeit veszik semmibe.“
Magyar szerint Fülöp posztja „nettó hazugság és hangulatkeltés”.
Az ellenzéki vezető leszögezte:
„Ön nem tilthat ki (egy emailben főleg nem) a gyermekotthonokból egy európai parlamenti képviselőt. Egy valódi kitiltásról közigazgatási határozatban lehet dönteni, ami ellen jogorvoslati lehetőség van. Ha egy intézményvezető szembe menve a jogszabályokkal és az ombudsman véleményével nem engedélyezi a belépésemet, azzal szemben is biztosítani kell a jogorvoslati lehetőséget.”