Sok hasonló eset volt a Mentőszolgálat szerint, ezért várt hat órát szállításra a súlyosan vérző beteg, aki végül meghalt

Egészségügy
2024 december 03., 08:54

„A mentőszállítási igény megküldésekor olyan alarmírozó tünet nem került rögzítésre, amely azonnali szállítást igényelt volna,” ezzel magyarázza az Országos Mentőszolgálat belső vizsgálata, amit azután indítottak, hogy meghalt egy súlyosan vérző beteg, aki több mint hat órát várt a mentőre. Az eset még októberben történt, egy budapesti egészségügyi intézmény belgyógyászati osztálya hívta a mentőket, hogy a súlyos állapotban lévő nőt a Honvéd Kórházba szállítsák át. Hiába kértek sürgős szállítást, azzal a megjegyzéssel, hogy a nőt „valószínű műteni kell”, a mentők nem azonnali, hanem két órán belüli szállítást rendeltek el. A beteg nő hozzátartozója szerint órákkal később is hívták a 112-t, a diszpécser pedig még a főorvossal is vitatkozott, hogy milyen szállítást kért, azonnali vagy két órán belüli szállítást, mindezt az első bejelentés után négy órával. Este nyolckor a beteg a főorvos szerint már életveszélyben volt, a mentő végül az első bejelentéshez képest hat órával később érkezett meg. De az életveszélyes állapot miatt rohamkocsit kértek, így még másfél óra kellett, mellett mire a nő Honvéd Kórházba ért, ahol a nagy vérveszteség miatt már nem tudtak segíteni rajta. A mentősök belső vizsgálata, amit Kunetz Zsombor osztott meg Facebook-oldalán, azzal magyarázza a hatórás késlekedést, hogy

„vizsgált időszakban a szállítási igénybejelentésben megadott adatok alapján azzal egyidejűleg több azonos vagy magasabb prioritású feladat várakozott”.

A Mentőszolgálat az eseten dolgozó kollégáknak kötelező beszélgetést szervezett, ahol a „személyzet figyelmét” felhívták a szakma szabályainak magas fokú betartására. Kunetz szerint rendszerhibáról van szó, mikor olyan emberektől vár el hibátlan munkavégzést az Országos Mentőszolgálat, akik csak „Toi-Toi WC-kben tudják a szükségleteiket elvégezni és hónapokig még ez sem állt rendelkezésre.”

„Éppen ezért az a napnál is világosabb, hogy itt egy komoly rendszerhibáról beszélünk, melynek felelőse nyilvánvalóan a menedzsment, azaz az Országos Mentőszolgálat főigazgatója Csató Gábort és orvosigazgatója Pápai György”

- teszi hozzá az orvosszakértő.