Az elmúlt két évben sokat írtam róla, de személyesen egyetlen egyszer találkoztam Adnan Polattal - és akkor fel sem ismertem.
2015 decembere volt, amikor a Four Seasons bejáratánál szembetaláltam magam Orbán Viktorral és egy vele látványosan jó viszonyban lévő, ismeretlen úriemberrel. Akkor hiába pörgettem át a kormány környékén forgolódó közel-keleti figurák fotóit, nem találtam az én emberem képét. Néhány hónappal később jelentek meg az első magyar cikkek a török üzletemberről, és ma már nyugodtan mondhatjuk, hogy a NER egyik legkülönösebb szereplője a magyar közélet ismert arca lett.
Adnan Polat saját bevallása szerint egyaránt barátja Orbánnak és Erdogannak, és a török elnök mostani látogatásának apropója, Gül Baba türbéje is az ő felségterülete.
Ebből az ünnepélyes alkalomból röviden összeszedtük, milyen magyar melókba kezdett a török oligarcha, hogyan kapcsolódik az Orbán családhoz, illetve mit köszönhet a magyar kormánynak - és nekünk, adófizetőknek.a
A finoman szólva is kétséges eredményességű külföldi kereskedőház-hálózat legnagyobb nyertese is Polat volt. Már súlyos százmilliókat csengettek ki a magyar adófizetők a Polat Holding leányvállalatának, hogy a hivatalosan semmilyen üzletet nem eredményező irodákat üzemeltessék, amikor még egy személyre szabott, nettó 3,3 milliárdos tendert is behúztak 2016-ban. Ebből a keretből 4 éven keresztül havi 70 milliót kaptak (volna), hogy segítsék a magyar vállalkozásokat öt török városban, Görögországban és Cipruson, de két év után, idén nyáron a külügy lefújta az egész, súlyosan veszteséges kereskedőházas programot.
Frissítés: a Direkt36 megtudta, hogy bár „a hálózat felszámolásával több tucat szerződést mondott fel a kormány a világ minden táján. Egy kivétel volt: az Adnan Polat török üzletember cégével kötött szerződés érvényben maradt.”
Ha Orbán Viktor hivatalos programjait, az ezekről szóló közleményeket nézzük, akkor úgy tűnik, hogy soha nem tárgyalt Polattal. A török üzletember ugyanakkor többször nyilatkozott ilyen találkozókról, a 2016-os puccs után például ezt mondta egy török lapnak: „Találkoztam a magyar miniszterelnökkel. Ő elmondta, hogy a török demokrácia mellett van, és a választott kormányt és elnököt támogatja.” Polat emellett hivatalosan is közvetít a két ország között:
Egy éve Polat a török Forbesnak mesélt arról, hogy 5 éven belül 700 millió dollár (185 milliárd forint) értékben szállna be a magyar napenergiába, amiből 1000 MW-os kapacitást akar elérni - ez négyszer akkora teljesítmény, mint amennyi az országban most van, de azt is mondhatjuk, hogy ez egy fél paksi erőmű.
A török oligarcha a karzatról hallgatta, hogy Orbán Viktor a beiktatásán kijelenti: „Az új napelemparkok, valamint Paks II. a tiszta és fenntartható energiatermelés élvonalába emelik majd Magyarországot.”
Másfél héttel a választások után, egyetlen nap alatt hét naperőműcéget vásárolt fel Polat az addig meglévő kettő mellé.
Ezek egy része az Ajka–Halimba–Kolontár háromszögben egy összesen 40 megawatt kapacitású napelempark-rendszert fejleszt - írta a Heti Válasz. És a kötelező átvételi rendszer (kát) keretében a következő 25 évben állami támogatással, a piacinál magasabb áron értékesíthetik a villamos energiát a MAVIR-nak.
Adnan Polat egyik cége vette meg a Közvágóhíd 4,6 hektáros területét tavaly ősszel, miután az R33 nevű szórakozóhelyet nem sokkal korábban egy rendőrségi razzia után bezárták. A HVG most írt hosszabban Budapest egyik legnagyobb ingatlanfejlesztéséről: a Müpa mögötti, Dunához közeli, hat focipályányi területen 1232 lakást és 45 ezer négyzetméternyi irodát, 1921 férőhelyes mélygarázst, egy 200 szobás szállodát és 8 ezer négyzetméter bolthelyiséget építenek.
Ehhez minimum 7, inkább 12 emeletes épületeket kell felhúzni - írja a hetilap, amihez viszont a fővárosnak módosítania kellett a szabályozást. Ezt villámgyorsan, három hónap alatt meg is tette: eddig maximum 16 méter magas házakat lehetett ott építeni, de Polatnak már 45 métereset is szabad. De nagyot engedtek a zöldfelület előírt arányából is, a talajszint beépíthetősége pedig 50-ről 80 százalékra nőtt.
A Sorokári úton napi 54 400 gépjármű halad át, Polat új negyedéből pedig naponta plusz 5000 ember terheli majd a sűrűn beduguló út forgalmát. A kormányhivatal azonban megállapította, hogy a beruházásnak nincs jelentős környezeti hatása - írja a HVG.
Polat először 1977-ben járt a Mecset utcában, és elszomorították az áldatlan állapotok. Tavaly az egyik cége, az ALX díszes könyvet szentelt Gül Babának, akit Polat a török-magyar barátság szimbólumának tart.
A muszlim zarándokhelyet 2,5 milliárdból felújították és átalakították, majd egy kormányrendelettel az egész működtetését átadták a már eleve közpénzzel támogatott Gül Baba Türbéje Alapítványnak.
Az emlékhely fenntartására a kormány ezentúl évi mintegy 700 milliót utal az alapítványnak, amelyet Polat vezet.
Az LMP képviselői tiltakoztak nyáron, hogy a beruházás „aránytalanul túlzó mértékű, korrupciógyanús és üzleti ügyletekre alkalmas”, ráadásul szakértői becslések szerint jóval alacsonyabb költségvetési forrásból is megvalósítható lett volna.
Az alapítványt nem magáról nevezte el Polat, mint néhány cégét vagy irodaházát, de elég egyértelmű, hogy ki a főnök. A bírósági bejegyzések szerint az alapítvány kuratóriumának tagja volt korábban Magyar Levente és Hoppál Péter államtitkár, de ők távoztak, és idén márciusban jött a helyükre Szijjártó volt kabinetfőnöke, Dr. Bán-Czifra Gabriella, illetve Szalai István (akinek legalábbis ugyanaz a neve, mint a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. egyik igazgatójának).
Mindössze hárman bizonyultak alapembernek a kuratóriumban: Polat, a Karakus nevű intézője, illetve Rahói Zsuzsanna, a miniszterelnök tanácsadója, aki annak idején ott üldögélt Orbán Ráhellel és Kerim Polattal a Gresham-palota teraszán. Továbbá az iratokból az is kiderül, hogy
az alapítvány képviseletére kizárólag, de egyedül is jogosult: Adnan Polat.
A felújítás már hónapok óta kész, de megvárták, hogy maga Erdogan elnök avathassa fel a Polat türbéjét.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.