menu
search
account_circle

Tiltakozó gyógypedagógusok: Olyan kevesen vagyunk, hogy képtelenség megfelelni a szakmai elvárásoknak

oktatás
2022 október 20., 10:02
  • Tanárokról, diákokról sokat beszélünk, gyógypedagógusokról, logopédusokról, fejlesztőpedagógusokról kevesebbet.
  • Pedig ők is küzdenek az alacsony fizetéssel és az oktatási rendszer borzalmaival.
  • Kevésbé hangosak, de köztük is vannak, akik polgári engedetlenséggel, sztrájkkal tiltakoznak az elmúlt hetekben.
  • Az érdi pedagógiai szakszolgálat tiltakozó munkatársai elmondták, mi minden keseríti meg a mindennapjaikat.

Megdöbbentek az érdi pedagógiai szakszolgálat munkatársai, amikor szeptember végén kirúgással fenyegette meg őket a tankerület. Úgy számolták, majdnem annyiba kerültek az elsőbbségivel feladott levelek, amennyit óránként keresnek nettóban.

„Örömmel vennénk, ha a tankerületek vezetői a pedagógusok és a gyermekek tényleges érdekeit tartanák szem előtt, és támogatnák a törekvéseinket” – írták nyílt válaszlevelükben.

Ugyanaz volt a bűnük, mint rengeteg tanárnak az elmúlt hetekben: polgári engedetlenségben vettek részt, tiltakozva az alacsony fizetések, az oktatás siralmas állapota és a sztrájkjogok csorbítása ellen.

Utóbbi különösen rosszul érinti őket, mivel részben speciális szükségletű gyerekekkel dolgoznak, akiknek a februárban elfogadott rendelet értelmében minden foglalkozást és fejlesztést biztosítani kell, még sztrájk idején is. A kormány az elképzelhető maximumot jelölte meg „elégséges szolgáltatásként”, magyarán, csak úgy sztrájkolhatnak, hogy közben minden munkát elvégeznek. Emiatt múlt héten 44 gyógypedagógus tiltakozott Budapesten és környékén.

Az érdi pedagógiai szakszolgálat polgári engedetlenségben részt vevő munkatársai 2022. szeptember 26-án
photo_camera Az érdi pedagógiai szakszolgálat polgári engedetlenségben részt vevő munkatársai 2022. szeptember 26-án

A tankerület felrótta nekik, hogy engedetlenségükkel korlátozzák a gyerekek fejlesztéshez való jogát, amire válaszukban azt írták, sokkal jobban árt a gyerekeknek, hogy

  • az alacsony fizetések miatt évek óta túl kevés a szakember,
  • hiányoznak a megfelelő terápiás eszközök,
  • nem megfelelőek a munkakörülmények (veszélyes épület, leomló mennyezet, működésképtelen kazán, javítások hiánya),
  • túl sok adminisztratív teher hárul rájuk.

„Mindig van értelme küzdeni. Különben kibírni se lehet” – mondta a tiltakozó gyógypedagógusok, pszichológusok és fejlesztők egyike, amikor október elején hosszabban beszélgettünk a problémáikról. Azt az egy órát tudták erre szánni, amikor éppen sztrájkoltak.

„Az a mottónk, hogy egy fecske nem csinál nyarat, de ha elegen ráülnek a drótra, végül leszakad.”

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.