Az európai uniós politika legizgalmasabb része az intézményi vezetők kiválasztása körüli alkudozás. Az uniós állam- és kormányfők minden EP-választás után őrült hatalmi játszmázásba kezdenek. A politikusok célja, hogy olyan kompromisszumot kössenek, ami előnyös az Unió szempontjából, de közben otthon is sikerként adható el.
A vezető-casting a legutóbbi alkalommal több drámai fordulatot is vett. A csúcsjelölti rendszer alapján eredetileg a 2019-es EP-választást megnyerő Európai Néppárt jelöltjének járt volna az Európai Bizottság elnöki posztja. A német Manfred Webert azonban a Visegrádi Négyek segítségével villámgyorsan megfúrta Emmanuel Macron francia elnök.
Ezután pár napig úgy nézett ki, hogy a szocialisták holland csúcsjelöltje, Frans Timmermans lehet a befutó, végül azonban az előzetesen senki által sem tippelt német védelmi minisztert, Ursula von der Leyent szavazta meg az Európai Tanács. A folyamat több hétig tartott, és bár a politikusok számos alkalommal külön is egyeztettek, végül csak egy második körös, maratoni, három napig tartó EU-csúcson tudtak megállapodni.
Előzetesen úgy nézett ki, hogy idén nem lesz ennyire nehézkes a folyamat. Bár a szélsőjobboldali pártok erősödtek, a liberálisok és a zöldek pedig gyengültek az EP-választáson, az erőviszonyok nem alakultak át gyökeresen. A választást magabiztosan nyerte meg a Néppárt, ez pedig csúcsjelöltjének, von der Leyennek az esélyeit is javította.
A német politikusnak Macron pártjának visszaesése is jól jött. Az EP-választás előtt a meghatározó uniós politikusok közül a francia elnök volt az egyedüli, aki nem állt teljes mellszélességgel von der Leyen újraválasztása mögött. Macron meg is szellőztette a volt olasz miniszterelnök, Mario Draghi nevét. Azonban a katasztrofális EP-választási eredmény után az elnöknek újra a belpolitika irányába kellett fordulnia, a nemzetgyűlés feloszlatása miatti időközi parlamenti választás lett az első számú prioritása.
Nem sokkal az EP-választás után ki is szivárgott az uniós vezetők várható névsora. Von der Leyen (Bizottság) mellett a portugál António Costa (Tanács), az észt Kaja Kallas (külügyi- és biztonságpolitikai főképviselő) és a máltai Roberta Metsola (Parlament) szerepelt a listán.
Sokan arra számítottak, hogy az uniós állam- és kormányfők már június 17-én megállapodnak a témában. A nem hivatalos tanácsi munkavacsorán azonban elmaradt a döntés. Charles Michel, a Tanács elnöke a találkozó után arról beszélt, hogy az álláspontok közeledéséhez további egyeztetésekre lesz szükség. Macron pedig azt mondta, közel a megállapodás, de a döntésnek még érnie kell.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung viszont június 25-én már arról írt, hogy a három nagy európai pártcsalád megállapodott az uniós csúcsvezetők személyében. A döntést a Néppárt részéről Kiriakosz Mitszotakisz görög és Donald Tusk lengyel miniszterelnök, a szocialisták oldaláról Olaf Scholz német kancellár és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, míg a liberálisok képviseletében Macron és Mark Rutte ügyvezető holland miniszterelnök hozta meg. Az alkuból azonban kimaradt Giorgia Meloni olasz miniszterelnök.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!