Ha Magyar győz, marad a szoros szövetség az EU-val és a NATO-val, az oroszokkal pedig pragmatikus viszonyra törekedne

POLITIKA
január 09., 16:12

Választási győzelme esetén Magyar Péter megtartaná Magyarország szoros szövetségét az EU-val és a NATO-val, Oroszországgal pedig „pragmatikus viszonyra” törekedne – nyilatkozta az Tisza Párt vezetője a Reuters hírügynökségnek.

Magyar azt fejtegette, hogy a korrupció elleni határozott lépésekkel oldaná fel a több milliárd eurónyi uniós támogatás befagyasztását. Magyarországot pedig beléptetné az Európai Ügyészségbe.

„Ennek a klubnak, az Európai Uniónak vagyunk a tagjai, és a NATO-nak. Nyitott gazdaság vagyunk, jó viszonyra kell törekednünk más hatalmakkal is, és fontosak a keleti kapcsolatok, de jelenleg a termelésünk 80 százalékát az uniós piacon értékesítjük”

– fogalmazott Magyar a Reutersnek.

A Tisza elnöke azt mondta, hogy pártja egymaga, más ellenzéki pártokkal való szövetkezés nélkül fog indulni a választásokon.

Amikor a Reuters rákérdezett, hogy győzelme esetén miként fog hozzáállni az Oroszországhoz fűződő viszonyhoz, azt válaszolta, hogy „pragmatikusan”, majd részletesebben is kifejtette:

„Nem hiszek abban, hogy a politikában létezik barátság, hogy létezne Orbán-Trump vagy Orbán-Putyin barátság. Érdekek vannak, és az a helyes, ha az államok vezetői a hazájuk érdekeit képviselik. Ehhez szükség van szövetségesekre, de ezeknek értékeken alapuló szövetségeknek kell lenniük.”

A paksi atomerőmű bővítéséről Magyar azt mondta, hogy azt szerinte leállítani már nem lehet.

„Ez nemzetközi szerződés, aminek sok aspektusáról tárgyalhatunk, például a finanszírozási részéről, amiben vannak hátrányos elemek” – magyarázta Magyar, hozzátéve, hogy „pragmatikusan kell tárgyalnunk”. A pártvezető azt mondta, hogy hasonlóan állnak hozzá a Kínával kötött szerződésekhez is.

A kínai akkugyárak témájáról azt mondta, bár az igaz, hogy a közvetlen külföldi tőkebefektetés fontos a magyar gazdaság szempontjából, hiba volt a kínai és dél-koreai akkugyártókra tenni.

„Egy ország akkor tud szuverén és tényleg független lenni, ha erős a gazdasága, ha az nem a kínai hitelektől vagy az orosz »segítségtől« függ” – mondta Magyar Péter.