2024. február 2-án, vagyis napra pontosan egy évvel ezelőtt jelent meg a 444-en Kaufmann Balázs cikke, amelyből kiderült, hogy Novák Katalin 2023. áprilisában elnöki kegyelemben részesítette Kónya Endrét, a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesét, akit azért ítéltek el, mert segített eltussolni felettese, Vásárhelyi János pedofil bűncselekményeit azzal, hogy az egyik gyereket vallomása visszavonására kényszerítette. Kónya a hamis vallomást a saját irodájában a pedofil igazgató jelenlétében akarta aláíratni az érintett gyerekkel, ezért 3 év 4 hónap börtönre ítélték első és másodfokon is.
Az azóta kegyelmi ügyként elhíresült botrány nem csak a hazai belpolitikában okozott tektonikus mozgásokat, de ráirányította a figyelmet a hazai gyermekvédelmi rendszer, azon belül a gyermekotthonok súlyos hiányosságaira is.
Érdemes végigvenni, mi történt az azóta eltelt egy évben ezen a területen.
A kegyelmi ügy kirobbanása utáni első napokban a kormányzati kommunikációt, és a mellérendelt értelmezéseket is némi zavar jellemezte. Egészen február 8-ig kellett várni a direktívára, amikor is maga Orbán Viktor miniszterelnök jelentkezett be, és reagált a kialakult helyzetre:
„A kormány nevében alkotmánymódosítást nyújtottam be, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények elkövetése esetén kegyelmet kaphasson.”
A Sándor-palota a miniszterelnök alkotmánymódosítóját úgy kommentálta, hogy „a köztársasági elnök jó szívvel fogja aláírni az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt”. Novák azonban már nem írt alá semmit, se jó szívvel, se máshogy: két nappal később lemondott, ahogy a kegyelmi döntést ellenjegyző igazságügyi miniszter, Varga Judit is visszavonult a közélettől még aznap.
A nyomás azonban nem csökkent a kormányon: a politikai lépések mellett egyre erősebb volt az igény a gyermekvédelmi rendszer visszásságainak feltárására, és a rendszer megreformálására is. A február 16-án tartott, 150 ezres influenszer tüntetésnek is ez volt a legfőbb üzenete.
A miniszterelnök február 23-án jelezte, hogy minden gyermekvédelmi intézmény vezetőjére kiterjedő vizsgálatot rendelt el, rádióinterjújában pedig úgy fogalmazott:
„Elrendeltem egy teljes körű átvilágítást és ellenőrzést, egy tisztességes országban ilyen nem fordulhat elő, mint Bicskén.”
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy?A molesztálásokat eltussolni próbáló egykori igazgatóhelyettes a pápalátogatás ürügyén jöhetett ki a börtönből.
Novák Katalin nem indokolta, miért adott kegyelmet. A Magyar Nemzet és az Origo névtelen szerzői megtették, nem is akárhogy.
A miniszterelnök korlátozná az államfő jogkörét.
A 444-en megírt kegyelmi ügybe bukott bele.
Lemond az országgyűlési képviselői mandátumáról és az EP-lista vezetéséről is.
Pottyondy Edina és youtuberek hirdettek demonstrációt, amit hat nappal azután tartottak, hogy Novák Katalin köztársasági elnök lemondásra kényszerült, mert kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatója bűntársának.
Körülbelül húsz törvény módosítására tesznek javaslatot.
Magyar szerint „a Megafontól, a köztévétől, a Hír TV-től, a TV2-től érkezett propagandisták”.
A kellemetlen találkozó alatt Menczer végig „kicsinek” szólította Magyart, aki elénekelte „A börtön ablakában” című dalt, és azt mondta, hogy Menczer szája büdös.
Két gyermekotthon vezetője is azt mondta, hogy nem vehetik át, mert Magyarék nem szerződtek le a feletteseikkel az adományozásra. Magyarék szerint a felsővezetés direkt akadályozza az adományozást.
Karácsony Gergely azonnali vizsgálatot indított, hogy miért kaphatott a később nyolc évre ítélt V. János Bárczy-díjat.
Szerdán vették őrizetbe.
A vizsgálat záróülésén nem jelentek meg sem a fideszes képviselők, sem az egykori fővárosi és állami fenntartó intézmények beidézett vezetői.
Már csak technikailag sem volt lehetséges, hogy ő nevezze ki.
Szerinte a kegyelmi ügyről már nem érdemes beszélni.
Idén összesen 25,5 milliárd forint értékben adott át ingatlanokat az egyházaknak a kormány, az egyik legértékesebb pont Balog püspökségéhez került.
A mottó: „ez is református”.
A mai napig meg van győződve K. Endre ártatlanságáról, megtört, de nem mond le.
A Főváros Gyermekvédelmi Főosztályának egykori vezetője a DK közleménye miatt tesz feljelentést, de még erről is testvére, a volt köztársasági elnök kommunikál. Pölöskei Gáborné elérhetetlen.
Van némi ellentmondás a történtek és Balog Zoltán beszámolója között.
A 2011-12-ben történtek egy sor hiányosságra világítanak rá a gyermekvédelmi rendszerrel kapcsolatban.