Szankciókat vetett ki a jegybank a Jászai Gellért-féle 4iG Nyrt.-re és a Magyar Telekomra a T-Systems Magyarország meghiúsult megvásárlása ügyében.
A 4iG decemberben jelentette be, hogy visszalépnek az üzlettől, majd azért merült fel a bennfentes kereskedelem gyanúja, mert a vállalat részvényei már 10 nappal a döntés nyilvánosságra hozatala előtt esni kezdtek, amin pont Rogán Antal jobbkezének cége kaszálhatott.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) vizsgálatában arra jutott, hogy a 4iG az uniós előírásokhoz képest tévesen határozta meg, hogy valójában mikor keletkezett a döntéssel kapcsolatos bennfentes információ.
Az MNB közleményében az áll, felszólították a 4iG-t, hogy
„küldje meg a jegybanknak a T-Systems felvásárlásával kapcsolatos tárgyalások megszüntetése kapcsán készített, a jogszabállyal összhangban lévő bennfentesek jegyzékét, s a jövőben is mindenkor feleljen meg e kötelezettségnek. A jogsértés miatt az MNB 5 millió forint felügyeleti bírsággal sújtotta a kibocsátót”.Bár a Magyar Telekom helyesen állapította meg a bennfentes információ keletkezésének időpontját, a cég nem indokolta megfelelően, valóban fennálltak-e az információ közzétételének késleltetésére vonatkozó feltételek. Ezzel szintén megsértették a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendeletet, hiszen a bennfentes információk késleltetett közzététele csak kivételes esetekben, szigorú feltételek teljesülése mellett lehetséges.
Ezért kötelezték a Magyar Telekomot a jogszabályszerű indoklásra, és megtiltották, hogy bármikor ismét megsértsék az erre vonatkozó jogszabályokat.
„A bennfentes kereskedelem és a befektetők félrevezetésének elkerüléséhez alapvető fontosságú, hogy a kibocsátók a bennfentes információkról a lehető leghamarabb tájékoztatást nyújtsanak a nyilvánosságnak. Az észszerűen eljáró befektetők befektetési döntéseiket a már rendelkezésükre álló információkra alapozzák. A befektetők és a befektetői döntések védelme érdekében így különösen lényeges, hogy egy – főképp a kibocsátó korábbi közzétételeitől lényegesen eltérő tartalmú – bennfentes információt mikor tesznek közzé” - írják.
Jászai Gellért decemberben azt mondta, azért maradt el a felvásárlás, hogy tudjanak osztalékot fizetni, de egy kiszivárgott levél szerint a T-Systems Magyarország átvilágítása után döntöttek így.
Az állami megbízásokat sorra nyerő 4iG és a Magyar Telekom közti, százmilliárdos nagyságrendű bizniszt aligha bonyolíthatták volna le a legfelsőbb politikai vezetés hozzájárulása nélkül.
Már csupán abból, hogy a T-Systemsre Jászai Gellért adhatott ajánlatot, arra lehetett következtetni, hogy az Orbán Viktor körül kialakult üzleti körökön belüli hatalmi játszma része lehet a felvásárlás. Jászai pár héttel a T-Systems felvásárlásának bejelentése előtt szerzett befolyásoló tulajdont az addig Mészáros Lőrinc felügyelete alatt álló 4iG-ben, amiről ebben a cikkben olvashat részletesen.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.