Kellemes kedd reggelt! Ma akár 22 fok is lehet. De 17 simán.
Ez a Reggel 4, a 444 reggeli hírlevele.
Hétfőn este nyolc óra után fegyveresek jelentek meg a Seitenstettengasse utcai zsinagóga környékén Bécsben. Egyelőre nem világos, hogy maga a zsinagóga volt-e a célpont, az épületben nem voltak emberek. Az automata fegyverekkel támadó terroristák ezután a nyílt utcán kezdtek lövöldözni, több embert meglőttek. Amit biztosan tudunk:
Volt egy terrortámadás hétfőn Afganisztánban is, ahol legalább tíz diák meghalt, amikor fegyveresek rontottak be a kabuli egyetemre.
Ma eldől, hogy Donald Trump marad-e még négy évre, vagy Joe Biden lesz az Amerikai Egyesült Államok 46. elnöke. Amit mindenképpen észben tartani kedden:
Mekkora a választás tétje számunkra? Radikálisan máshogy alakult volna Magyarország sorsa az I. és a II. világháború, vagy a hidegháború közben-után, ha nem az nyeri az 1916-os, az 1944-es vagy az 1984-es amerikai elnökválasztást, aki? Valószínűleg nem, és minden bizonnyal így van ez 2020-ban is.
„Sok nem roma család fogadott azzal, hogy végre van egy roma ember, aki be mer egyáltalán kopogni, és vannak elképzelései a kerületről. Elment ezzel egy-két perc, aztán mindig tudtunk beszélgetni.”
– Ezt az a Balogh Lajos „Paci” nyilatkozta a 444-nek tavaly októberben, aki az egyik motorja volt az ellenzék józsefvárosi győzelmének az önkormányzati választáson. Balogh most mindössze 28 évesen lett a magyarországi koronavírus-járvány 1865. halálos áldozata. Néhány napja már kórházból, de még jó humorát megőrizve írt a Facebookra. Pikó András és Karácsony Gergely is megrendülve írtak a haláláról.
Mivel a hivatalos szervek erről szándékosan nem közölnek semmilyen érdemi információt, egyre nehezebb megtudni, hogy pontosan mi történik azokban a magyar kórházakban, ahol koronavírusos betegeket látnak el. Szurovecz Illésnek most sikerült beszélnie a Magyar Orvosi Kamara Borsod megyei vezetőjével, Csilek András infektológussal, aki úgy foglalta össze a mostani állapotot, hogy
„egyelőre tartható a helyzet, de vékony a jég, és már repedezik”.
Csilek szerint fel kellene függeszteni a halasztható műtéteket, mert csak így lehetne további orvosi és ápolói kapacitást felszabadítani. Az infektológus azt mondja, a koronavírusos betegek túlélése nem a kezeléstől függ, hiszen ennek a betegségnek ma nincs ismert gyógyszere, hanem az ellátás minőségétől. Vagyis attól, hogy hány orvos és ápoló tudja figyelemmel követni a betegeket, észreveszik-e időben, ha romlik az állapotuk, és képesek-e elkerülni a súlyos szövődményeket. Minél több beteg jut egy-egy orvosra és ápolóra, annál nagyobb a kockázata, hogy nem veszik észre a figyelmeztető jeleket.
Nem csak a kórházakban repedezik a jég, a mentőknél talán már át is szakadt. A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke szerint egyre nehezebben bírják, mivel a mentősök közül is egyre többen betegednek meg, miközben a betegségek száma is emelkedik.
Az egészségügyi rendszer mellett az oktatásban is egyre súlyosabb gondok vannak, és kérdéses, meddig tudnak működni az intézmények, bármennyire is hajthatatlannak tűnik ezügyben a kormány:
A maga határozatlan módján most már a magyar kormány is arról beszél, hogy talán, esetleg, lehetséges hogy szigorítani kellene a járványügyi intézkedéseken. Erre utalt hétfőn Novák Katalin, majd hétfőn Gulyás Gergely is egy rádióinterjúban, A miniszterelnökséget vezető miniszter konkrétumot nem mondott, csak hogy:
„az iskolákban, beleértve a gimnáziumokat is, mindenféleképpen azt szeretnénk, ha az oktatás a jelenlegi keretek között folytatódna.”
A tömegrendezvényekről, ami szinte már csak a focimeccseket jelenti:
„világossá kell tenni, hogy amíg lehetnek nézők, addig maszkviselési kötelezettség van. És ha valaki ezt nem tartja be, akkor ott nem csupán azt kell megbírságolni, aki személyesen nem tartja be a maszkviselésre vonatkozó előírásokat, hanem a klubot is büntetni kell. Úgy, hogy akkor zárt kapuk mögött játssza a meccseit. Lehet, hogy az a pillanat is elérkezik, amikor amúgy is így kell, hogy döntsünk”.
Ez magyarul azt jelenti, hogy szerdán még nyugodtan le lehet játszani 20 ezer néző előtt a Fradi-Juventust, a keddi-szerdai kormányülésen pedig majd eldől a többi. Gulyás csak abban tűnt határozottnak, hogy
„érdemi szankció fog társulni ahhoz, ha valaki a maszkviselési kötelezettséget nem tartja be”.
Máshol:
Kedden nem csak elnököt választanak az amerikaiak, hanem még számtalan kisebb-nagyobb ügyben dönthetnek. Van, ahol az abortuszt szigorítanák, Puerto Ricóban viszont egyenesen arról szavaznak, hogy a sziget legyen-e az USA 51. tagállama. Az szinte biztos, hogy a marihuánát az eddigi 11 után még több állam fogja legalizálni, de Oregonban még messzebb mennének, konkrétan a heronig.
A nyugati parti, meglehetősen liberális állam lehet ugyanis a világ második helye Portugália után, ahol minden, de minden kábítószert dekriminalizálnának. Tehát boltban nem lehetne kokaint vagy metamfetamint árulni, de kisebb mennyiséget ezekből birtokolni nem lenne bűncselekmény. A javaslat támogatói és ellenzői között is komoly egészségügyi szakemberek vannak, viszont az előbbieknek jóval több pénzük volt kampányolni – többek közt Mark Zuckerbergnek köszönhetően.
Máshol:
Egyre erősödnek a hangok, amelyek szerint mégsem lesz 2021-ben Budapesten Európa-bajnokság. Ha ez tényleg így lesz, még szomorúbban nézhetjük majd a Puskás Aréna gigantikus pénznyelőjét.
Az eredetileg idén nyárra tervezett tornát egyszer már el kellett halasztani, és nagyon úgy tűnik, hogy az UEFA a biztos megoldást választva inkább eláll az eredetileg tervezett sokhelyszínes rendezéstől. A régi rendszer szerint, egyetlen országban lebonyolított meccsek tervezhetőbbnek tűnnek a jelenlegi járványhelyzetben, mint a decentralizált megoldás. A pletykák most Oroszországot látják a 2021-es EB rendezőjének.
A magyar kormány nem csügged, most a jövő évi vízilabda Bajnokok Ligája egyik csoportkörét hozza Budapestre 800 millió forintért.