Jó reggelt! Ma délután akár 15 fok is lehet Budapesten.
Küldd bátran tovább a Reggel 4-et ismerőseidnek. Itt tudnak feliratkozni rá, ha tetszik.
Továbbra is meredeken növekszenek a magyar harmadik hullám számai. Kedden kétszer annyi új fertőzöttet regisztráltak, mint egy hete, és ismét több mint 100 halott volt. Ennek hatására a néhány napig tanácstalan kormánykommunikáció is határozottan elmozdult a nyílt aggódás irányába. Orbán Viktor arról beszélt, hogy a járvány felfutó szakaszában vagyunk, és
„óvatosnak kell lennünk”.
Ennek ellenére továbbra sincs szó a járványügyi szabályok szigorításáról, A világon csak három ország van, ahol jelenleg magasabb az egy főre jutó koronavírusos halálozás, mint Magyarországon, miközben nálunk a halálozási adatokon még nem is igazán látszik a harmadik hullám felfutása. A cseheknél előbb robbant be a brit vírusvariáns, náluk az egész járvány során most a legmagasabb a súlyos betegek száma. Hatalmas szerencse kellene már ahhoz, hogy mi el tudjunk kerülni valamilyen nagyon hasonló fejleményt.
Európában először a briteknél indult be ez a harmadik hullám, még tavaly év végén. A most nyilvánosságra hozott terv szerint a szigetországban úgy terveznek, hogy március elején az iskolák megnyitásával kezdik a lazítást, és január 21-én oldanak fel minden járványügyi korlátozást. Ez nem sok jót sejtet Magyarország következő hónapjaira, ráadásul a britek lényegesen jobban is állnak a maguk oltási programjával, mint mi.
Az biztosan nem segít a hazai járványhelyzeten, ha a legmagasabb szinten is nagyon lazán kezelik a szabályokat. Ezen a héten minden áldott nap reggel fél 9-től délután fél 5-ig, mintegy száz, a világ minden pontjáról érkezett ember üldögél a Bem téren egy konferenciateremben. A külügyminisztérium úgy érezte, idén is a szokásos körülmények között kell megtartani a nagykövetek konferenciáját.
Európában éppen egy éve indult be igazán a járvány. Az évforduló kapcsán arról írtam, hogy a pandémiában eddig az egész világon ez a kontinens teljesített a legrosszabbul.
Még nem tudjuk a teljes okát annak, hogy miért halt meg eddig csak az EU-ban több mint félmillió ember. De az okok közt biztosan ott van az, hogy az európai politikusok és társadalmak még a kérdést sem voltak képesek feltenni: mit szeretnénk? A válasz minden bizonnyal az lett volna: minél gyorsabban visszakapni a régi életet.
A kis, demokratikus Új-Zélandtól a nagy, diktatórikus Kínáig sikerült teljesíteni az embereknek ezt a vágyát. Nálunk viszont mindenki egyszerűen homokba dugta a fejét, és várja, hogy vége legyen. Ennek pedig az egy éve húzódó egészségügyi katasztrófa mellett csak egy eredménye van: megnyerjük a globális halálozási versenyt.
Érdekes megfigyelni, mennyire máshogy kezeli a magyar állam, a magyar propaganda a világ különböző pontjairól érkező vakcinaszállítmányokat. Ha nyugatról jön oltóanyag, az egy rövidhírt is alig ér, ha viszont Oroszországból, megmozdul a teljes kommunikációs gépezet.
Hasonlóan vörös szőnyeget kapott Budapesten az a kínai vakcina, amivel elvileg mától el is kezdenek oltani, és a tervek szerint még a héten kapna is belőle 368 ezer ember. Ez az eddigi oltási program legnagyobb logisztikai sikere lenne.
Máshol:
Ha egy dolgot megtanulhattunk az utóbbi egy évben, az az, hogy a járvány lassítása érdekében távolságot kell tartani egymástól. Ezért különösen furcsa, hogy a budapesti Hónvédkórházban kialakított oltópontra érkezőknek összezsúfolódva kell várniuk, hogy megkapják a vakcinát.
Az oltásra érkező időseknek, valamint a nekik segítő fiatalabb rokonaiknak szó szerint egymás hegyén-hátán, teljes szervezetlenségben kell kivárniuk a sorukat. Ezzel a magyar egészségügy tulajdonképpen magának intézi, hogy a következő hetekben még nagyobb nyomás helyezedjen rá és a benne dolgozó szakemberekre.
Kedden előbb Debrecenből, majd Nyíregyházáról érkeztek hírek arról, hogy komplett kórházi osztályok szűnhetnek meg, mert az ott dolgozó orvosok nem hajlandóak aláírni azt a szerződést, amit az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény kötelezővé tesz számukra. Debrecenben azóta talán rendeződött az ügy, de biztosan máshol is lesznek hasonló esetek, miközben a Magyar Orvosi Kamara az ügyeletek alacsonyabb díjazása ellen tiltakozik. Egy járvány kritikus pillanata a lehető legrosszabb alkalom az egészségügy kivéreztetésére.
A rendszerváltás utáni Magyarországon páratlan dolog történt kedden, amikor Stummer János, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának jobbikos elnöke közölte: Orbánék titkos alagutat terveznek a Puskás Aréna alá 2 milliárd forintért. Stummer azt mondta, tudja, hogy a kormány által titkosított információt közöl, és azt is, hogy ezért jó eséllyel elmozdítják a bizottság éléről, de ennek ellenére kiállt a nyilvánosság elé.
A bejelentésre a stadion képviselői is reagáltak, szerintük egy 50 méter hosszú autós aluljáró épül, mert nem jó, hogy
„a hazai és külföldi védett személyeket a rendes közönség forgalmának időnkénti akadályoztatásával, várakoztatásával szállítják az Arénába”.
Stummer bejelentése azért is érdekes, mert hosszú ideje ez volt az első alkalom, hogy a teljesen karakterét vesztett Jobbik be tudott kerülni a hírekbe. Talán ez már a kampányuknak a része, hogy ők is kilátszódjanak az ellenzéki összefogás masszájából.
Kedden volt egy online beszélgetés, ahol ennek az összefogásnak valamennyi résztvevője elmondhatta, hogy mik a 2022-es választás legnagyobb kihívásai. Csalás, belső konfliktusok, médiafölény, információs fölény, anyagi fölény, feudális rendszer.
A NER 11 évében nem nagyon történt olyan, hogy egy sportoló, különösen egy tejben-vajban fürösztött focista olyat mondjon, amivel a kormány nem ért egyet. Ezért is egészen különleges esemény, hogy kedden Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa arról írt Facebookon, hogy „a család az család”, és hogy
„attól, hogy nem mindenki egyforma, csak színesebb lesz a világ, és hogy a legfontosabb a szeretet, az elfogadás és a tolerencia mások iránt.”
Németországban, ahol Gulácsi focizik, és úgy általában a világ szerencsésebb felén az az álláspont, hogy a homoszexuálisokat is a többségi társadalommal egyenlő jogok illetik meg, teljesen természetes vélemény. Magyarországon viszont nem, a kapusra, a kapus bátor kiállásáról szóló hírekre zúduló kommentfolyam még a műfajon belül is különösen súlyos. Már csak az a kérdés, hogy amikor Gulácsi ismét közönség előtt játszhat a válogatottban, lesz-e, aki a lelátóról is kifütyüli.
Majdnem teljesen összeomlott Texas energiaellátása. Szombaton katasztrófahelyzetet hirdetettek ki az államban, miután a rendkívüli hideg miatt áramszünet és vízhiány sújtott több millió lakost. Texas mindig is büszke volt az energiafüggetlenségére, most viszont minden egyszerre ütött be.
Európában is nagy dolgok történnek éppen az energiapiacon. A megújuló energiaforrások belátható időn belül véget fognak vetni a földgáz geopolitikai főszerepének a kontinensen, az orosz-amerikai energetikai vetélkedés pedig a következő években szépen lassan kifullad.
1954-ben az Egészségügyi Minisztérium irányításával járványügyi tájékoztató film készült az állami dokumentumfilmgyárban, a mozik fél éven át vetítették. Háziorvos főszereplője az egyéni védekezést sürgeti, a fertőzés útját kontaktuskutatás leplezi le, a védőoltások hatékonyságát animációs infografika bizonygatja.