Felpörgött az oltási program, de még mindig magas a napi halottszám, péntekre virradóra 207 újabb, koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetet jelentett az operatív törzs. A kórházak terhelése viszont enyhül, már csak 7 177 embert kezelnek kórházban.
Orbán Viktor is beszélt a magas halálozásokról péntek reggeli rádióinterjújában, azt mondta, Magyarország inkább a jobban teljesítő országok közé tartozik ezen a téren. Ez nem teljesen így van, már vannak olyan kimutatások, melyek szerint a járvány kezdete óta lakosságarányosan Magyarországon halt meg a legtöbb koronavírus-fertőzött az egész világon. A miniszterelnök ezt pusztán a módszertannal magyarázza, szerinte azért van így, mert Magyarországon mindenkit koronavírusos halottként regisztrálunk, aki koronavírus-fertőzött volt a halálakor. Orbán úgy beszélt, mintha ezzel nagyon egyedülállóak lennénk, holott az Egészségügyi Világszervezet ajánlása is éppen ez.
A rossz halálozási adatokat legalább részben egyébként magyarázhatja az is, hogy a 80 év fölöttiek több mint fele még nem kapta meg a második oltását.
Az oltottak száma 89 396 fővel nőtt, ami remek hír, ezzel át is léptük a 3,5 millió főt. A kormány intézkedései szerint szombaton már meg is nyithatnak a teraszok, de a dunai hajókázás kedvelőinek is jó hírünk van: mehetnek Visegrádra sétahajózni. Orbán a rádióinterjújában a jövő hétre tervezett intézkedésekről is beszélt, azt mondta, négymillió beoltottnál már nyitnak a mozik, színházak, uszodák, fürdők, konditermek és sok más szolgáltatás, igaz, ezeket csak védettségi igazolvánnyal lehet majd igénybe venni.
A Bács-Kiskun megyei Balotaszállás lakosai azonban egy évre kedvenc kocsmájuk nélkül maradnak, ugyanis a terasznyitás előtt néhány nappal egy Lakk Balázs nevű férfi megivott ott egy sört.
Az oltási program további pörgetése érdekében már online is tudnak időpontot foglalni a regisztráltak, igaz, egyelőre csak Sinopharm oltásra.
A főváros is igyekszik erősíteni az oltakozási kedvet, az önkormányzat cégeinél szabadnapot kapnak a dolgozók, ha felveszik az oltást.
Vannak viszont néhányan olyanok, akik hiába kapták meg mindkét oltásukat, az antitest-tesztek nem mutattak ki náluk a védettséghez elegendő antitestet. Elképzelhető, hogy ezek az emberek még így is védettek, legalábbis nem lennének súlyos tüneteik, ha elkapnák a betegséget, a kormány azonban egyelőre nem siet megnyugtatni őket.
Az Európai Gyógyszerúgynökség szerint az AstraZeneca oltóanyaga továbbra is beadható, előnyei messze felülmúlják esetleges hátrányait.
Az Európai Unió újabb 1,8 milliárd koronavakcinát vesz a Pfizertől.
A szlovén hatóságok döntése értelmében csak egy oltást kapnak azok, akik átestek a koronavíruson. Több vizsgálat is szól már arról, hogy náluk valóban elég lehet a védettség kialakulásához egyetlen dózis is bizonyos oltóanyagokból.
Japánban négy prefektúrában vezetnek be szigorító rendelkezéseket, Tokióban, Oszakában, Kiotóban és Hijogóban, miután Japánban súlyosbodik a járvány.