Jó reggelt! Ma nem nagyon lesz melegebb 25 foknál.
Küldd bátran tovább a Reggel 4-et ismerőseidnek! Itt tudnak feliratkozni rá, ha tetszik.
Bő tizenegy év alatt azt is megszokhattuk, hogy Orbán Viktor hatalmát lényegében semmi sem korlátozza. Teljesen a markában tartja a törvényhozást, az államigazgatást, és az elvileg független, épp a hatalmát korlátozni hivatott állami intézményeknek, de a civileknek és a sajtónak is folyamatosan fogy a mozgástere.
Van azonban rengeteg szakpolitikai, vagy akár szakmai kérdés, amiben normális esetben nem a miniszterelnök dönt. Egyrészt mert nem az ő hatásköre, és főleg mert nem kompetens benne. Mert még a miniszterelnök sem érthet mindenhez. Még Orbán Viktor sem. Viszont néha kilép a szerepéből, és elszólja magát.
Legendás elszólások és döntések egy kimerítő válogatásban.
Hazaért a nyaralásból Péterfalvi Attila, és vizsgálatot indított a Pegasus-ügyben. Legalábbis erre utal, hogy csütörtök este szűkszavú közlemény jelent meg az adatvédelmi hatóság honlapján arról, hogy hivatalból vizsgálatot indítanak a kémszoftver ügyében.
Péterfalvi július végén azt mondta, ha indul vizsgálat, azt biztosan meg tudják majd állapítani, hogy kaptak-e a szakszolgálatok felhatalmazást. Ez csak annyit jelent, hogy a bíróság vagy az igazságügyi miniszter megadta-e az engedélyt.
Korábban az ügyészség is bejelentette, hogy vizsgálatot indít a Pegasus-ügyben. Itt azt vizsgálják, hogy történt-e, és ha igen, milyen bűncselekmény. Szóval nem valószínű, hogy kiderül, milyen indoklás alapján lehet újságírók, ellenzéki politikusok, médiatulajdonosok és ügyvédek lehallgatását kérni a kormánytól.
Csütörtökön derült ki az is, hogy ötkérdéses népszavazást kezdeményez a Pegasus apropóján a Momentum. Mivel a kormány ezidáig annyit reagált az ügyre, hogy Magyarországon törvénytelenül nem figyeltek meg senkit, és ez a magyar szabályozás miatt akár igaz is lehet, a népszavazási kísérlet nagy részben éppen ezek a törvényi garanciák szigorítására koncentrál.
2021 júliusa volt az eddigi második legmelegebb Európában. A szélsőséges időjárás Magyarországon is gondokat okoz, Esztergomban például villámárvíz volt.
Magyarország ennek ellenére is a klímaváltozás által kevésbé érintett országok közé tartozik. Szemben például azzal a Kiribatival, aminek a legmagasabb pontja 2 méterrel van a tengerszint felett. A 120 ezer lakosú csendes-óceáni szigetország gyakorlatilag arra készül, hogy a klímaváltozás miatt eltűnik a Föld színéről. Kiribati saját erőből képtelen elkerülni a klímakatasztrófát. Míg Ausztrália és Új-Zéland a Kiribatiból érkező klímamenekültek befogadásával segítene, Kína a helyi fejlesztések támogatásával emelné meg a sziget házait és úthálózatát. Az idő egyre fogy.
Fogy az idő a világban máshol is, és olyan lépések, mint hogy Joe Biden amerikai elnök 2030-ra minden második új autót szeretne elektromosnak látni, talán túl kicsik és túl későn is érkeznek.
Hasonló a helyzet a minden szórakozóhelyet és rendezvényt elárasztó repoharakkal. Ahogy Herczeg Márk fogalmazott:
„küszöbön az apokalipszis, erre mi fogmosópoharakat váltunk be játékpénzért.”
Magyar idő szerint péntek hajnalban egyetlen kivétellel minden magyar kajakos és kenus egység továbbjutott a holnapi elődöntőkbe. Szombat hajnalban újabb érmekre, talán aranyra is van esély. A magyar színekben induló szabadfogású birkózó, Iszmail Muszukajev a negyeddöntőben kikapott japán ellenfelétől.
A hagyományosan aranyfixált magyar közvélemény mintha ezen az olimpián tanulná meg értékelni, hogy mekkora eredmény a világ második legjobbjának lenni valamiben.
A magyar sportolók az öt arany mellett eddig hét ezüstérmet és három bronzot szereztek. Az arany az arany, az ezüst viszont mostanában egyre inkább tűnik fehéraranynak, ahogy azt a versenyzők is emlegetik. Érdemes végignézni összeállításunkat a boldog másodikokról.
És két sportolónő nyomás alatt:
A tokiói olimpiát, mint mindent 2021-ben, a szervezők igyekeznek fenntartható, környezetvédő rendezvényként eladni. Ehhez képest Borneó őslakosaitól lopták a fákat az olimpiai stadionokhoz.
Az Uprooted: The Olympic Tribe című magyar-angol dokumentumfilm bemutatja, mennyire fenntartható alapanyagokból épültek az olimpia stadionjai, és milyen hatással vannak a nyári játékok egy őserdei őslakos közösség életére. Révész Bálint rendezővel és Angus MacInnes íróval beszélgettünk.
Csütörtök este közlemény jelent meg az FC Barcelona honlapján, amely szerint
„a klubnak és Messinek is egyértelmű szándéka volt a közös folytatás, meg is egyeztek, hogy csütörtökön aláírják az új szerződést, de ez pénzügyi és strukturális akadályok, vagyis a spanyol labdarúgóliga szabályzata miatt végül nem történhetett meg”.
Ez látszólag az argentin játékos barcelonai pályafutásának végét jelenti, de valójában ennél bonyolultabb a helyzet.
Messi és a Barcelona azért nem tudnak szerződést hosszabbítani, mert sehogy sem tudnak beférni a liga által meghatározott fizetési korlátba. Ezért teljességgel elképzelhető, hogy a furcsán fogalmazó közlemény valójában csak a ligára akar nyomást gyakorolni: változtassatok a szabályon, vagy elmegy a játékos, aki nektek is sok pénzt hoz a konyhára.